Bugun...


BERNA NAZİK KÖSEOĞLU

facebook-paylas
Yarıyıl Tatili
Tarih: 14-01-2019 17:27:00 Güncelleme: 14-01-2019 17:27:00


Uzun ve yorucu geçen bir dönemin ardından 15 gün tatile çıkacak olan tüm öğrenciler için mutlu günler başlıyor. Aileler yaz tatilinin uzunluğu ve nasıl değerlendirileceği gibi pek çok sorunu barındırmayan bu tatil süresi zarfında bazı hususlara dikkat etmek ikinci dönemin daha güzel geçmesini sağlayacaktır.

Her zaman belirttiğimiz gibi karne notları iyi diye, rüşvet verir gibi hediye almak yanlıştır. Çocuk bu sorumluluğu para, cep telefonu için değil yaşına uygun bir sorumluluk olduğu için maddi kazanç beklemeden yapmalıdır. Bu yüzden takdir alırsan diye başlayıp devam eden cümlelerden uzak durulmalıdır. Başarılı olduğu veya emek harcadığı için takdir edilebilir, güzel zamanlar geçirilebilir. Doğal sorumlulukları maddi unsurlara bağlamamaya dikkat edilmelidir.

 

Öncelikle tatil dinlenme ve tekrar güç toplama aşamasıdır çocuklar için. Bu nedenle uyuma, dinlenme, eğlenme gibi okul döneminde nispeten daha az yapılabilen etkinliklere yer verilebilir. Bu bazen sokakta oynamak bazen tatile çıkmak, bazen de aile ziyaretleri için memlekete gitmek bile olabilir. Çocuklar özellikle özgür oldukları ortamları severler. Onların da isteklerini yapabilecekleri zamanlar oluşturulması, aile etkinliklerinde direncinin kırılmasına sağlar.

 

Eğer öğrencinin notlarında sıkıntıları varsa özellikle eksiklerini gidermesi için iyi bir fırsattır. Notları iyi bile olsa bilgilerini taze tutacak bazı ders çalışma zamanları bir sonraki döneme hazır olmasını sağlar. Çünkü tekrar edilmeyen bilgi unutulur. Bu nedenle öğrencinin düzeyine göre ders çalışma/tekrar olabilir. Ancak tüm dönem boyunca çalışmış öğrenciler için tatil, tatil gibi değerlendirilmelidir. Basit tekrarlar çocukların 2. Dönem daha kolay okula ve ders çalışmaya adapte olmalarını sağlar.

 

Eğer merkezi sınav başarıları sizin için önemliyse çocuklarınızın karne notlarıyla beraber yazılı sınav sonuçlarını da takibe almalısınız. Karneye gelen notlara yazılı sınavlarının ve performans notlarının ortalamasıdır.Yazılı sınav notları düşük olan pek çok öğrenci bu performans notları (Sınıf ve ders içi durumu, verilen çalışmaları yapıp yapmadığı) sayesinde geçer not alabilmektedir. Bu nedenle öğrencilerimizin yazılı notları daha gerçekçi biçimde herhangi bir merkezi sınav durumunda gerçek yerini ve başarısını göstermektedir ülkemizdeki mevcut sınav sistemi içerisinde. Bu nedenle karneler daha sağlıklı incelenmeli ve anne babalar bilinçli yaklaşmalılardır.

Bazı durumlarda çocuğumuzun emeği notlarından da önemlidir. Her zaman vurguladığım gibi emek harcayan bir öğrenci, çocuk, birey sonuç ne olursa olsun, her zaman takdir edilmeyi hak eder.

 

Kitap okuma tatil veya okul zamanı dinlemez çünkü kitap okumak bir hobi değildir. Bu nedenle tüm çocukların hayatında olması gereken bu durumun aileler tarafından da desteklenmesi gerekir. Kitap çeşitliliğinin çok arttığı günümüzde çocukların ilgisini çekebilecek pek çok kitap ve dergi onlara seçenek olarak sunulabilir. Okumanın zevkli olduğunu anlayan çocuklar daha çok kitap okumaktadırlar.Spor ve oyun mutlaka olmalıdır tatillerinde. Sokak oyunları çocukların rahatlamasını ve sosyalleşmesini sağlar.

Tatilde en çok sıkıntı yaşanan alanlar bilgisayar ve telefon konularıdır. Tatilde de bu konuda sınırlar olmamalı ve saat takibi yapılmalıdır. Onun dışındaki zamanlarda aileye yardımcı olması, görevler verilmesi, oyalanmasını ve gelişmesini sağlar. Ev işlerine yardımcı olmak sadece kız çocuklarından beklenmemeli erkek çocukların da bu konuda sorumluluk alması sağlanmalıdır.

 

Tatilinde mümkünse aile büyükleri ziyaret edilmeli ve onlara zaman ayrılmalıdır. Bu ziyaretlerin, çocukların aile bağlarına daha duyarlı, büyüklere saygılı, ebeveynlerini rol model alma gibi konularda çocukları geliştirdiği akılda tutulmalıdır.

Ailecek geçirilecek zamanlar için alışveriş merkezleri değil doğayla baş başa kalınacak mekânlar tercih edilmelidir.

Çocukların karnelerinin anne babaya da karne olduğu unutulmamalıdır. Çocuk evinin ve anne babasının aynası gibidir.  Karneler sayesinde anne babalık rollerinin de gözden geçirilmesi ve aksayan, yetersiz alanların düzeltilmesi önemlidir. Anne babaların attıkları olumlu adımlar bir sonraki döneme çok güzel yansıyacaktır.

Sağlıklı ve mutlu tatiller dilerim!

 

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI