Bugun...


ÖMÜR ÇELİKDÖNMEZ

facebook-paylas
ABD’li Exxon-Mobil / Katar Petrolleri konsorsiyumu Mısır Ordusunu, Doğu Akdeniz'de Türkiye’ye karşı savaşa hazırlıyor!
Tarih: 13-03-2019 09:54:00 Güncelleme: 13-03-2019 09:54:00


Demirel Başbakan. 12 ada konusunda Yunanistan ile yine sorun yaşanmış, karşılıklı kılıçlar çekilmiş. Ertesi gün kabine toplanmış ve toplantı uzun saatler sürmüş.

Dışarıda gazeteciler merakla yapılacak açıklamayı bekliyor: “-Sayın Başbakan, Yunanistan Ege Denizi’nin bir Yunan gölü olduğunu iddia ediyor. Cevabınız ne olacak?” sorusu üzerine hazırcevaplığı ve nüktedanlığıyla bilinen ve bu hususiyetiyle en politik keşmekeş soruları dahi bir anda boşa çıkaran Demirel, şu ünlü beyanında bulunur; “- Ege bir Türk gölü değildir. Ege bir Yunan gölü de değildir. Ege zaten bir göl de değildir.” 

O günden bu güne, Türkiye’nin Ege politikası üç aşağı beş yukarı değişmez. Bülent Ecevit romantizmiyle “aramızda bir mavi büyü / bir sıcak deniz / kıyılarında birbirinden güzel / iki milletiz” dizeleriyle Kıbrıs görüşmeleri yapılır, Türk - Yunanbakanlar karşılıklı Zeybek veya Sirtaki oynar. 

Uçaklar it dalaşı yapar, sahil koruma gemileri uyarı ateşi açar falan. Yunanistan bu politikasını asla bir adım ileri götürmez. 

Neden mi?

1974 Kıbrıs Barış Harekâtı, halen zihinlerde yerini koruyor. Palikarya, Türk askerinin ne yapabileceğini Beşparmak Dağları’na baktığında iyi görüyor.

Doğu Akdeniz'de doğalgaz/petrol rekabetinden savaşa…

AB ile Türkiye arasında neredeyse uluslararası krize dönüşen “Münhasır Ekonomik Bölge” (MEB / Exclusive economic zone); Deniz Hukuku ile ilgili Birleşmiş Milletler Sözleşmesi uyarınca, “Bir devletin, deniz kaynaklarının araştırılması ve kullanılmasında su ve rüzgar enerjisi de dahil olmak üzere, özel haklara sahip olduğu deniz bölgeleri”nden oluşuyor.

Bu alanın devletin denize olan kıyı kenarından, denize doğru karasularında 200 deniz mili dışına kadar uzandığı kabul edilmekte.

Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) kavramı 1982 yılında imzalanan Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi ile düzenlendi.

Ancak TürkiyeEge sorununda elini zayıflatacağı gerekçesiyle 31 yıldır bu sözleşmeye imza koymuş değil.

Türk Dışişlerinin, 5 Ağustos 2011 tarih ve 181 No’lu, ‘GKRY’nin Doğu Akdeniz’de Petrol ve Doğalgaz Arama Faaliyetleri Hk.’ açıklaması, konuyla ilgili resmi perspektifi ortaya koyuyor. 

Türkiye’ye göre; Uluslararası hukuk, yarı kapalı bir deniz olan Doğu Akdeniz’de kıta sahanlığı veya münhasır ekonomik bölge sınırlandırmalarının, ilgili ülkeler arasında ve tüm tarafların hak ve çıkarları gözetilerek, hakça yapılmasını amirdir.

Dolayısıyla Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin yaptığı bu anlaşmalar ve petrol/doğal gaz arama faaliyetleri Kıbrıs sorununun çözümünü olumsuz etkilemekte ve ayrıca bölge ülkeleri arasında yeni ihtilaflara neden olmaktadır. 

Bu duruma ilişkin olarak, gerek ülkemizin gerek KKTC’nin görüşleri ve ikazları bölge ülkeleri ve BM nezdinde zamanında kayda geçirilmiş, Kıbrıs Adası’nın güneyinde geçerliliği bulunmayan ruhsatlara dayanarak petrol/doğal gaz arama-çıkarma faaliyetlerine ilgi duyan şirket ve ülkelerin sorumluluk ile hareket etmelerini beklediğimiz belirtilmiştir.

Akdeniz’de Türk düşmanlığının yeni taşeronu Araplar…

ABD’nin zaman zaman Doğu Akdeniz'de savaş gemilerini konuşlandırmasıyla vermek istediği mesaj, “ABD, Rumların tek yanlı Münhasır Ekonomik Bölge ilanını ve bu bölge üzerindeki egemenlik haklarını tanımaktadır ve 10. Parsel’de Exxon-Mobil-Katar Petrolleri (Qatar Petroleum) konsorsiyumunun yapacağı işlemleri de desteklemektedir. Türkiye’nin müdahalesi olursa da gerektiğinde 6. Filo, söz konusu arama ve sondaj gemilerini koruma görevini yapacaktır. Exxon-Mobil-Katar Petrolleri (Qatar Petroleum) sondaj gemilerine ve personeline yönelik her türlü müdahale savaş sebebidir.”

Exxon-Mobil-Katar Petrolleri (Qatar Petroleum) CEO'su Donald Trump’ın dışişleri eski bakanı Rex Tillerson kim?

Rex Tillerson kim?

Donald Trump’ın eski dışişleri bakanı petrol devi Exxon Mobil’in CEO’su Rex Tillerson.

Diplomatik hiçbir deneyimi olmamasına rağmen Tillerson, aynı zamanda ABD’de,Rusya lideri Putin’e en yakın isimlerden biri.

Rex Tillerson’ın dışişleri bakanlığına getirilmeden önce CEO’su olduğu, ABD’nin çok uluslu petrol ve doğalgaz devi Exxon Mobil’in merkezi, Texas eyaletinin Dallaskentinin banliyölerinden Irving’te.

Şirket, John D. Rockefeller tarafından kurulan dünya petrol endüstrisinin ilk büyük şirketi Standard Oil firmasının en büyük mirasçısı. 

1952 yılında Teksas’ta dünyaya gelen Rex Tillerson1975 yılında katıldığı Exxon’da2006 yılında CEO oldu. 1998 yılında Exxon, Hazar denizi havzası ve Rusya’dakiyatırımlarının sorumlusu olduğu dönemde Rusya ile ilişkileri derinleşti.

Dolayısıyla Türkiye'ye yönelik düşmanca tutumun mimari bu adam.

Suriye ve Gazze / Filistin sorununun arka planında, doğalgaz yatakları var; din yok!

Doğu Akdeniz havzasında önemli miktarda petrol ve doğal gaz yataklarının keşfiyle bölgedeki kıyı devletlerinin (MısırTürkiyeKıbrıs (GKRY ve KKTC), LübnanSuriye,İsrail ve HAMAS’ın kontrol ettiği Gazze Şeridi) yüzlerce kilometrelik kıyı şeridi, son derece değerli alana dönüştüğünden beri bölge hallaç pamuğu gibi atılıyor.

ExxonMobil’i anladık da “Katar Petrol”e ne oluyor?

Güney Kıbrıs hükümeti ile el sıkışan ExxonMobil ve Qatar Petroleum, geçen yıl imzaladıkları anlaşma ile 10’uncu parselde 2018’de sondaj yapmak için mutabık kalmıştı.

Kıbrıslı Rumların 10’uncu parsel olarak kabul ettiği bölgede Rex Tillerson’ın ABDDışişleri Bakanı olmadan önce CEO’luk ve Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptığıExxonMobil şirketi ile Katar devletine bağlı Qatar Petroleum ortaklığında doğalgaz aranmaya başlandı.

Daha önce de Kıbrıs Rum Kesiminin Münhasır Ekonomik Bölge’sine İtalyan petrol şirketi ENI’nin göndermek istediği Saipem 12000 adlı sondaj gemisi, Türk savaş gemilerince engellenmişti. Türk Deniz Kuvvetleri tarafından engellenen -İtalyan petrol şirketi ENI’nin kiralamış olduğu- Sapien 12000 adlı sondaj gemisi, GüneyKıbrıs’ın tek taraflı olarak ruhsatlandırdığı 3 numaralı parselde hiçbir çalışma yapamadan 2018, 23 Şubat’ta Kıbrıs’tan ayrılmıştı.

ABD'nin Exxon Mobil şirketinin Kıbrıs Adası açıklarında arama faaliyeti başlatmasınaTürkiye tepkili. 

“Kıprıslı" Rumlar, kimvurduya gitmekten korkuyor…

Exxon Mobil, daha birkaç gün önce, Güney Kıbrıs'ın özel ekonomik bölgesinin 10. blokunda büyük bir doğalgaz sahası keşfetti.

Bulunan doğalgaz rezervlerinin 142 ila 227 milyar metreküp olduğu tahmin ediliyor.

Ankara'nın Exxon Mobil'in keşfine tepkisi ile ilgili endişeleri olup olmadığı yönündeki soruyu yanıtlayan Güney Kıbrıs Dışişleri Bakanı Nikos Hristodoulodis"Türkiye ile açık bir çatışma oyununa dahil olmayacağız" dedi.

Türkçesi; “Bizi Türklerle karşı karşıya getirmeyin.  Aradan siz sıyrılırsınız ama olan bize olur, kim vurduya gideriz.”

Yeni taşeron ABD/AB kuklası Mısır Firavunu Sisi'nin İsrail askerlerinin önünden kaçan ordusu!

Mısır’da  ordu, 1950’lerden beri en önemli politik ve ekonomik aktör konumunda.

Ordu, politikadan, ekonomiye ve sivil topluma kadar hayatın her alanında aktif ve etkin. Mısır ordusunun gücü, ancak kendi gariban halkına yetiyor. Tahrir meydanında binlerce insanın katili Sisi, şimdi kalkmış petrol şirketlerinin tetikçiliğine soyunmuş.

Avrupalılar Mısır'ı gaza getiriyor…

Şubat 2019’da Avrupa Birliği (AB) ve Arap Birliği liderlerinin Mısır'daki zirvesinde taraflar işbirliği konusunda "yeni bir dönem" başlatma sözü verdi. 

Mısır'daki zirvenin ana gündem maddeleri göç, Arap ülkelerindeki iç karışıklıklar, güvenlik ve ticaret konularıydı. Gizli ajanda, tabii ki Doğu Akdeniz ve Türkiye.

Mısır’ı silah obezi yaptılar…

Avrupa ülkeleri Mısır'a silah satışını hiç aksatmadan sürdürdükleri gibi birlikte askeri tatbikat da yapıyor.

Uluslararası Af Örgütü'nün, AB ülkelerini Mısır’a silah ve mühimmat satışını durduran düzenlemeye rağmen ihracatı sürdürmekle suçlaması maalesef bu satışları durdurmadı. 

Fransa, Mısır'a savaş gemisi ve uçak satıyor…

Diktatör Sisi yönetiminin Fransız Naval Grubuyla 2014 yılında imzaladığı 1 milyar avroluk anlaşma çerçevesinde Mısır Donanması için  yapılan Gowind korvetlerisuya indirildi. 

Mısır, Fransız Dassault firmasının ürettiği Rafale savaş uçaklarından 12 adet daha almak için Fransa ile anlaşma imzaladı.  Fransa2015 yılında Mısır’a, 5,2 milyar euro karşılığında 24 adet Rafale savaş uçağı teslim etmeyi kabul etmişti. Mısır,2017'de 3 Rafale savaş uçağını, Temmuz 2017'de ise 2 Rafale EM avcı uçağını teslim almıştı.

Almanlar da Mısır'a silah satışında Fransızlar’dan geri kalmıyor!

2002, 2004, 2006, 2008 ve 2009 yıllarında Alman silah üreticilerinin, devrik cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek rejimine en az 32,9 milyon Euro değerinde makineli tüfek, otomatik tüfek, tabanca ve cephanenin satışını gerçekleştirdiği biliniyor. 

Almanya, bunlardan başka, Mısır’a 2 adet Class 209 denizaltı satmıştı. Almanya’nın silah ihracatı listesine bakıldığında 2014 yılında Mısır’a yapılan satışlarda ciddi oranda donanma ve deniz kuvvetleri mühimmatının yer aldığı  görülebilir.

Mısır tatbikatları artırdı, ordusu savaşa hazırlanıyor…

Aralık 2018’de Mısır Deniz Kuvvetleri farklı ülkelerle üç ayrı tatbikat düzenledi.

Mısır Deniz Kuvvetleri önce İtalya ve İngiltere'nin katılımıyla Akdeniz’de ortak deniz tatbikatı gerçekleştirdi.

Tatbikat; Mısır Silahlı Kuvvetleri Genel Komutanlığı planları ve kardeş devletlerin askeri işbirliğinin  desteğiyle yapıldı. Eğitim amaçlı tatbikata Mısır donanmasından gemiler veİtalya’nın ITS Marceglia fırkayetni ve İngiltere’nin RFA fırkateyni katıldı.

Tatbikat kapsamında Mısır askeri personeline navigasyon düzenlemeleri, sinyal ulaşım faaliyetleri ve sualtı sesli iletişimde eğitimlerin uygulanmasına ek olarak, helikopterlerin kalkışı ve inişi, gemilere yakıt tedariki ve tehlikeli bölgelerden geçerken deniz birimlerini nasıl koruyacakları konusunda eğitimleri verildi. 

Ayrıca tatbikatlarda katılımcı güçlerin ortak kolektif eylem yürütme kapasitesini ve yüksek verimliliğe sahip olma derecesinin yanı sıra planlanan tüm eğitim görevlerinin uygulanmasındaki koordinasyon ve uyumun göz önünde bulunduruldu. 

İngilizİtalyan ve Mısır donanmasının ortaklaşa düzenlediği tatbikat, Mısırlıyetkililere göre; dost ülkelerle yapılan askeri işbirliği ilişkilerinin derinliğini göstermekle kalmıyor ayrıca bu tatbikat;  Akdeniz'deki çeşitli tehditler ve potansiyel düşmanlıklar karşısında (mesela Türkler) kuvvetlerin hazır olduğunu ortaya koyuyor.

Mısır, ikinci tatbikatını Afrika ülkelerinin katılımıyla  düzenledi.

Mısır, Muhammed Necib Askeri Üssü’nde, Sahel ve Çöl ülkelerinin katılımı ile terörle mücadele için yapılan tatbikata ev sahipliği yaptı.  Muhammed Necib Askeri Üssü'nde yapılan tatbikat, 14 Aralık'ta sona erdi.  

Tatbikat, terör tehditlerine karşı mücadele, rehine kurtarma operasyonları gibi çeşitli konularda yeterliliği artırma amaçlıydı. Mısır, sadece kendi ordusunu değil çevresindekiuydu Arap ülkelerini de savaşa hazırlıyor.

Sahel/Sahil ve Çöl devletlerini bir araya getiren tatbikat, MısırSudan, Nijerya ve Burkina Faso’dan özel kuvvetler personelinin katılımıyla Mısır’da ilk kez düzenlendi.

Mısır'ın  üçüncü tatbikatı ‘Red Wave 1’ (Kızıl Dalga) adını taşıyordu. Bu ortak deniz tatbikatı, Somali'den gelen gözlemcilerin yanı sıra Suudi Arabistan, Ürdün, Mısır, Sudan, Cibuti ve Yemen gibi Kızıldeniz sınırındaki ülkelerin katılımıyla  yapıldı.

Tatbikatla, Kızıldeniz sınırındaki ülkeler için deniz güvenliğinin arttırılması,Kızıldeniz’e önemli bir ekonomik koridor olarak önem verilmesi nedeniyle, katılımcı ülkeler arasında askeri işbirliğinin güçlendirilmesi, sahip olunan deneyimlerin paylaşılması ve savaş kuvvetlerinin hazır olma halinin arttırılması hedeflenmişti. 

Mısır ve dostları, bunları yapıyor Doğu Akdeniz'de savaşa hazırlanıyor daTürkiye'nin eli armut mu topluyor?

Cumhuriyet tarihinin en büyük deniz tatbikatı 'Mavi Vatan 2019’ Doğu Akdeniz'de Türk varlığını tescilledi…

Türkiye, bölgesinde olup biteni yakından izliyor. Her duruma karşı farklı seçenekleri masada tutuyor.

Milli birlik ve bütünlüğe yönelik dış tehditlere karşı cevabını Mavi Vatan 2019 tatbikatı ile verdi.

Cumhuriyet tarihinin en büyük deniz tatbikatı 'Mavi Vatan 2019’a; 13 fırkateyn, 6 korvet, 16 hücumbot, 7 denizaltı, 7 mayın avlama gemisi, 17 yardımcı sınıf gemi, 14 karakol gemisi, 22 çıkarma gemisi, 1 eğitim gemisi olmak üzere toplam 103 gemi katıldı.

Karadeniz, Ege ve Doğu Akdeniz'deki 462 bin kilometrelik 'Mavi Vatan'da aynı anda icra edilen tatbikat kapsamında donanma envanterine son eklenen yeni silahları test etti, özel operasyonlara hazırlık ve birlikler arasında koordinasyonu sağladı.

Bu tatbikatta karargahlar arasındaki uyum, filoların diğer silahlı kuvvetlerin acil müdahale birlikleriyle işbirliği, düşman denizaltıları tespit ederek yok etme çözümleri denendi. 

Genelkurmay Başkanlığı Yıllık Tatbikat Programı çerçevesinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nca planlanan ve Deniz Harp Merkezi Komutanlığı'nda kurulan 165 kişilik ekip tarafından sevk ve idare edilen Mavi Vatan 2019 Tatbikatı'yla jenerik senaryo ve jenerik coğrafyaya istinaden Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı birlik, gemi ve deniz hava vasıtalarının harekata hazırlık seviyesinin arttırılması ve diğer kuvvet komutanlıklarıyla müşterek çalışabilirlik usullerinin geliştirilmesi gerçekleştirildi. 

Tüm denizlerde çok yüksek harekat temposuyla faaliyetlerine devam eden Deniz Kuvvetleri, bu tatbikata da dünyanın gelişmiş deniz kuvvetlerinde bile nadir görülen gemi, deniz karakol uçağı ve deniz helikopteri katılım yüzdesiyle iştirak etti.

Mavi Vatan 2019 tatbikatının, batılı ülkelerin Akdeniz'de ki askeri  yığınaklarını artırdıkları ve batılı şirketlerin Doğu Akdeniz’de yeni doğalgaz keşiflerine dair açıklamalarına denk gelmesi  rastlantı sayılmaz.  

Türkiye’nin Doğu Akdeniz'de kendisine biçilen  kefeni yırtıp atması yeni bir bölgesel deniz savaşının kapıda olduğunu gösteriyor. Kim ne derse desin 'Mavi Vatan Tatbikatı' dosta güven verdi düşmana korku saldı.

Velhasıl eli kanlı petrol tüccarları ve kiralık  tetikçilerin hesabı Doğu Akdeniz'de uzun süreli çatışma değil. Zaten Türk ve Mısır ordusu kara savaşı yapabilecekleri bir coğrafi düzlemde yer almıyor.

Küresel emperyalist odakların hesabı başka.

Süfli niyetleri, sömürgeci çıkarları için Mısır ve Türkiye'yi  çatıştırarak bölgeye uluslararası müdahalede bulunacakları zemini hazırlamak.

Hani bazı siyasi liderler “Beka meselesi” diyorlar ya!.. Boşuna  değil bundan dolayı…

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Galatasaray 33 20 4 9 69 32 69 +37
2 Medipol Başakşehir 33 19 5 9 48 21 66 +27
3 Beşiktaş 33 18 7 8 69 44 62 +25
4 Trabzonspor 33 17 7 9 61 44 60 +17
5 Yeni Malatyaspor 33 13 12 8 46 44 47 +2
6 Antalyaspor 33 13 14 6 38 52 45 -14
7 Atiker Konyaspor 33 9 8 16 40 38 43 +2
8 Fenerbahçe 33 10 10 13 41 43 43 -2
9 Alanyaspor 33 12 14 7 36 42 43 -6
10 Çaykur Rizespor 33 9 10 14 46 47 41 -1
11 Kayserispor 33 10 12 11 35 48 41 -13
12 MKE Ankaragücü 33 11 15 7 37 51 40 -14
13 Kasımpaşa 33 11 16 6 51 59 39 -8
14 Sivasspor 33 9 13 11 45 51 38 -6
15 Göztepe 33 10 18 5 35 41 35 -6
16 Bursaspor 33 6 11 16 26 36 34 -10
17 BB Erzurumspor 33 7 15 11 34 43 32 -9
18 Akhisarspor 33 6 19 8 33 54 26 -21
Takım O G M B A Y P AV
1 Hatayspor 17 10 2 5 30 10 35
2 Gençlerbirliği 17 11 4 2 26 13 35
3 Denizlispor 17 9 2 6 33 12 33
4 Adana Demirspor 17 9 3 5 32 15 32
5 Altınordu 17 9 4 4 30 15 31
6 Ümraniyespor 17 9 5 3 25 17 30
7 Gazişehir Gaziantep FK 17 8 5 4 26 15 28
8 Boluspor 17 8 5 4 25 18 28
9 İstanbulspor 17 8 5 4 27 28 28
10 Balıkesirspor Baltok 17 8 6 3 26 23 27
11 Eskişehirspor 17 7 4 6 23 22 27
12 Altay 17 7 5 5 24 15 26
13 Osmanlıspor FK 17 8 7 2 22 19 26
14 Giresunspor 17 6 8 3 19 22 21
15 Adanaspor 17 3 8 6 21 25 15
16 Afjet Afyonspor 17 3 8 6 19 30 15
17 Elazığspor 17 3 10 4 19 28 13
18 Kardemir Karabükspor 17 0 14 3 7 43 3
Takım O G M B A Y P AV
1 Manisa BBSK 17 13 2 2 45 13 41
2 Fatih Karagümrük 17 13 2 2 35 15 41
3 Menemen Belediyespor 17 10 2 5 34 19 35
4 Tuzlaspor 17 10 4 3 36 14 33
5 Sivas Belediyespor 17 9 3 5 36 21 32
6 Etimesgut Belediyespor 17 8 3 6 24 13 30
7 Bandırmaspor 17 9 5 3 28 20 30
8 Tarsus İdman Yurdu 17 8 5 4 35 26 28
9 Pendikspor 17 7 3 7 30 22 28
10 Şanlıurfaspor 17 7 4 6 23 15 27
11 Kırklarelispor 17 7 4 6 22 17 27
12 Zonguldak Kömürspor 17 7 5 5 19 16 26
13 Kahramanmaraşspor 17 7 6 4 21 21 25
14 Konya Anadolu Selçukspor 17 5 5 7 28 32 22
15 Bak Spor 17 4 5 8 16 28 20
16 Fethiyespor 17 4 6 7 14 18 19
17 Tokatspor 17 5 9 3 15 20 18
18 Darıca Gençlerbirliği 17 3 11 3 13 36 12
Takım O G M B A Y P AV
1 Nazilli Belediyespor 16 10 0 6 35 14 36
2 Tire 1922 16 9 0 7 29 10 34
3 Hekimoğlu Trabzon 16 9 2 5 23 9 32
4 Nevşehir Belediyespor 16 7 2 7 30 16 28
5 Ergene Velimeşe 16 8 5 3 22 15 27
6 Karaköprü Belediyespor 16 8 5 3 25 19 27
7 Silivrispor 16 7 4 5 18 10 26
8 Artvin Hopaspor 16 6 3 7 17 13 25
9 Erzin Belediyespor 16 6 4 6 31 18 24
10 Erbaaspor 16 6 4 6 20 13 24
11 Şile Yıldızspor 16 7 7 2 32 24 23
12 Gebzespor 16 6 5 5 18 14 23
13 Yomraspor 16 5 4 7 20 17 22
14 Batman Petrolspor 16 6 6 4 15 17 22
15 Kozan Belediyespor 16 5 4 7 17 18 22
16 Büyükçekmece Tepecikspor 16 6 7 3 19 20 21
17 Körfez Spor Kulübü 16 1 12 3 9 37 6
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 26/05/2019 Atiker Konyaspor vs Akhisarspor
 26/05/2019 Beşiktaş vs Kasımpaşa
 26/05/2019 Çaykur Rizespor vs Trabzonspor
 26/05/2019 Fenerbahçe vs Antalyaspor
 26/05/2019 Göztepe vs MKE Ankaragücü
 26/05/2019 Kayserispor vs BB Erzurumspor
 26/05/2019 Medipol Başakşehir vs Alanyaspor
 26/05/2019 Sivasspor vs Galatasaray
 26/05/2019 Yeni Malatyaspor vs Bursaspor
 26/05/2019 Sivasspor - Galatasaray Sivasspor ligdeki son 8 maçında hiç kazanamadı  Galatasaray yenilmez
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 18/05/2019 İstanbulspor 2 - 5 Denizlispor
 18/05/2019 Gençlerbirliği 1 - 2 Adana Demirspor
 18/05/2019 Giresunspor 3 - 1 Altınordu
 18/05/2019 Kardemir Karabükspor 1 - 6 Gazişehir Gaziantep FK
 18/05/2019 Adanaspor 1 - 4 Osmanlıspor FK
 17/05/2019 Altay 4 - 0 Elazığspor
 17/05/2019 Boluspor 3 - 2 Eskişehirspor
 17/05/2019 Balıkesirspor Baltok 0 - 3 Hatayspor
 17/05/2019 Afjet Afyonspor 2 - 2 Ümraniyespor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 04/05/2019 Anadolu Selçukspor 4 - 3 Menemen Belediyespor
 04/05/2019 Bandırmaspor 2 - 1 Fethiyespor
 04/05/2019 Bak Spor 0 - 0 Kırklarelispor
 04/05/2019 Tarsus İdman Yurdu 3 - 1 Darıca Gençlerbirliği
 04/05/2019 Etimesgut Belediyespor 4 - 0 Zonguldak Kömürspor
 04/05/2019 Manisa BBSK 2 - 0 Sivas Belediyespor
 04/05/2019 Pendikspor 6 - 3 Kahramanmaraşspor
 04/05/2019 Şanlıurfaspor 1 - 1 Tuzlaspor
 04/05/2019 Fatih Karagümrük 3 - 0 Tokatspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 04/05/2019 Körfez Spor Kulübü 1 - 4 Nazilli Belediyespor
 04/05/2019 Büyükçekmece Tepecikspor 2 - 1 Kozan Belediyespor
 04/05/2019 Batman Petrolspor 1 - 2 Nevşehir Belediyespor
 04/05/2019 Yomraspor 1 - 3 Tire 1922
 04/05/2019 Erbaaspor 1 - 0 Gebzespor
 04/05/2019 Erzin Belediyespor 2 - 3 Artvin Hopaspor
 04/05/2019 Hekimoğlu Trabzon 1 - 2 Karaköprü Belediyespor
 04/05/2019 Şile Yıldızspor 0 - 3 Silivrispor
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI