Bugun...ABD, İngiltere Almanya ve Fransa anlaştı: Sokaklar karışacak! Hedefleri Türkiye!

Yazarımız Ömür Çelik, 3 ülkenin dünya da ilk kez sadece Türkiye'de Tarihte ilk kez, 4 ülkenin birleşerek Türkçe yayın kurmalarının ne manaya geldiğini yazdı: “4 farklı ülkeden 4 yayın Kuruluşu”nun bir araya gelerek açtığı “Tarafsız gündeme bağlan” mottosuyla ve “+90” ismiyle yayına başlayan kanal, ekonomiden siyasete, kadınların iş hayatındaki yerinden bilim kültüre kadar pek çok konuda içerik üreteceği iddiası ile yayına başladı.

facebook-paylas
Güncelleme: 02-05-2019 22:36:53 Tarih: 02-05-2019 20:34

ABD, İngiltere Almanya ve Fransa anlaştı: Sokaklar karışacak! Hedefleri Türkiye!

Yazarımız Ömür Çelik, dünya da ve tarihte ilk kez sadece Türkiye'de 4 ülkenin birleşerek Türkçe yayın kurmalarının ne manaya geldiğini yazdı: 

İşte O Yazı:

Mehmet Akif’i okuyanlar bilir; “Tarih’i, ‘tekerrür’ diye tarif ediyorlar / Hiç ibret alınsaydı, tekerrür mü ederdi?” dizeleriyle önemli bir uyarıda bulunur. 

Yahya Kemal de “Kökü mazide olan atiyiz” diye boşuna demez. Zaman tünelinde geçmişe yolculuk iyidir.

”Arap Baharı” nasıl “Arap Cehennemi” oldu?

2010 yılında başlayan ve günümüzde de süren, Arap Dünyası’nda yaşanan halk hareketleri “Arap Baharı” diye adlandırılıyor. 

17 Aralık 2010, Tunus’ta bir gencin kendini yakmasının ardından tüm Tunus halkının giriştiği eylemle beraber Arap coğrafyasında sokak eylemleri başladı. Birçok Arap ülkesi halkı, Tunus’tan etkilenip “özgürlük” diye sokaklara döküldü.

Tunus, Mısır, Libya, Suriye, Bahreyn, Ürdün, Yemen gibi ülkeler, ArapBaharı’ndan etkilenen ülkelerdi. Tunus'ta başlayan isyanlar dört ülkede liderlerin değişmesine, Libya, Suriye ve Yemen'de ise iç savaşa yol açtı.  

Birleşmiş Milletler (BM) raporuna göre; Arap Baharı'yla başlayan protesto hareketleri, bölgedeki büyümeyi 2011 yılından bugüne kadar 614 milyar dolar aşağıçekti. 

Arap Baharı; Arap halklarının demokrasi, özgürlük ve insan hakları taleplerinden ortaya çıkmış; bölgesel, toplumsal bir siyasi-silahlı hareket olmasına rağmen, ABD veAvrupa Birliği ülkelerinin müdahalesiyle emperyalizmin bu coğrafyayı yeniden düzenleme operasyonuydu. 

“Arap Cehennemi”nde kitle iletişim araçlarının rolü!

Ortadoğu-Kuzey Afrika'da kitlelerin başlattığı ''Arap Baharı'' eylemlerinde kitleleri harekete geçiren organize gelişmelerle ilgili sosyal medyanın etkilerini hiç düşündünüz mü?

“Arap Baharı/Cehennemi” sürecinde internet, hiçbir alan ve konuyla sınırlandırılamayan, bütün dünyanın sınırlarını aşarak yepyeni bir ortamın oluşmasını sağladı. 

Kendine özgü sanal bir evren ve bu sanal evrene özgü kültürel değerler yaratan bu yeni ortamla, yeni toplumsal ve bireysel ilişki biçimleri şekillendi; yeni kültürel kimlikler ortaya çıktı ve en önemlisi yeni sosyal ve ekonomik taleplerinoluşmasının itici gücü oluşturuldu.

ABD ve Avrupa teknolojisinin sunduğu toplumsal paylaşım ağları -ki buna “Sosyal Medya” da deniliyor- ile daha hızlı ve daha az maliyetle birbirleriyle iletişim kurabilen birey ya da topluluklar, iktidarlara karşı söz konusu ağları son derece etkin kullanabildi. 

2011 yılının ilk aylarında başta Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da başlayan halk hareketlerinin örgütlenme ve iletişim aracı olarak “Sosyal Medya” araçlarından yararlanılmasının ardından, yaşanan halk hareketlerine “Sosyal Medya Devrimi” gibi tanımlamalar yapılmaya başlandı. 

Emperyalizm, yeni bir yöntem bulmuştu ve bu yöntemi kullanmaya devam etti.

Sömürülmeye eğilimli ve batı eğitimli halk kitleleri, “Mal bulmuş mağribi” gibi sosyal medya araçlarına sarıldılar. 

Sarıldıkları yılan, onları sokmakta gecikmedi. 

Çünkü birileri, onların kulaklarına, “Sosyal medyanın, devrimci grupların katılım, örgütlenme ve eğitim masraflarını azaltmasına imkân sağlayan bir araç olduğunu” fısıldamıştı. 

Sosyal medya/toplumsal paylaşım ağlarının (Facebook, Instagram, Twitter, Telegram, Myspace, Linkedln vb.) iktidarlardan memnun olmayan halkların sokaklara dökülmesinde ne kadar etkin olduğu görüldü. 

Ukrayna ve Türkiye’de Facebook ve Twitter, İran’da Telegram…

Sosyal medya, genç kuşağın sosyal hayatta yaptıklarını  birbirlerine göstermek ve dünyaya duyurmak açısından en önemli araçlardan biri. 

Ukrayna’da 21 Kasım 2013 tarihinde başlayan protestolarda da sosyal medya çok önemli bir rol oynadı. 

Sosyal medya üzerinden bilgi paylaşımı yoğun olarak devam etti. Özellikle “Facebook”ve “Twitter” uygulamaları aracılığıyla katılımcılar tarafından aktarılan bilgiler devamlı güncellendi. 

28 Mayıs 2013’te başlayan “Gezi Parkı” eylemleri sırasında “Twitter” İstanbul, Ankara ve İzmir gibi merkezlerde eylemlerin organize edilmesinde, eylemcilerden yaralananlara “tıbbi müdahale”de bulunulmasında büyük işlev gördü. 30 milyonu aşan üye sayısıyla “Facebook” olup bitenlerin Anadolu’da duyulmasında etkiliydi.  

İran’da en popüler mobil mesajlaşma uygulaması “Telegram” eylemcilerin gözdesi. Olayların büyüme potansiyelini göz önünde bulunduran İran makamları, protestoları sınırlamak için sosyal medya platformu “Telegram”ı zaman zaman engelliyor.

“Telegram”, 80 milyon nüfusa sahip İran’da yaklaşık 40 milyon kişi tarafındankullanılan yaygın bir sosyal medya ağı. Ücretsiz mesajlaşma servisi, “Telegram”, haberleşmeyi sağlıyor.

Rus Pavel Valeriyeviç Durov tasarlamıştı. “Rusya’nın Mark Zuckerberg’i” olarak anılıyor. “Telegram”dan önce, 2006 yılında Rusya’da, “Facebook”un alternatifi olan “Vkontakte”yi kurmuştu. 

“Telegram”, “Facebook”un satın aldığı “WhatsApp” uygulamasının bir numaralı rakibi. İki aşamalı şifreleme kullanan uygulama, diğer mesajlaşma hizmetlerine göre, “Daha hızlı ve daha güvenli” olduğu iddiasında. 

Kullanıcılar, uygulama üzerinden arkadaşlarıyla mesajlaşarak birbirlerine dosya gönderebiliyor, 200 üyeye kadar grup konuşmaları oluşturabiliyor ve mesajların kendi kendini imha ettiği gizli mesajlaşmalar yaratabiliyor.

ABD, İngiltere Almanya ve Fransa gizli servislerinin “Türk Baharı”nda kullanacakları sosyal medya aracı Youtube…

Tarihte ilk kez, “4 farklı ülkeden 4 yayın Kuruluşu'nun bir araya gelerek açtığı “Tarafsız gündeme bağlan” mottosuyla ve “+90” ismiyle yayına başlayan kanal, ekonomiden siyasete, kadınların iş hayatındaki yerinden bilim kültüre kadar pek çok konuda içerik üreteceği iddiası ile yayına başladı.

“Deutsche Welle (DW) Genel Müdürü Peter Limbourg" diğer üç partner kuruluşun temsilcileri ile birlikte İstanbul’da düzenlediği basın toplantısı ile “YouTube” kanalı yayınlarını başlattı.

“Deutsche Welle” ve işbirliği yaptığı üç yayın kuruluşunun kurduğu ve 18 aylık hazırlık devresi sonrasında yayına başlayan  “YouTube” kanalının  amacı; “Türkiye’de ifade ve medya özgürlüğünü güçlendirmek!”

Yeni “YouTube” kanalının ilk yayınında, Türkiye’deki inşaat sektöründe yaşanan krizden, çocuk evliliğine kadar farklı konularda videolar yer aldı. Proje, Deutsche Welle’nin sorumluluğunda yürütülüyor. 

Kanalın kurulmasından Türkiyeli gazeteciler Erkan Arıkan ve Işıl Nergiz sorumlu…

1 Kasım 2018’de Deutsche Welle Türkçe yayınlarının yeni yöneticisi olarak göreve başlayan Erkan Arıkan’ın Deutsche Welle’de hayata geçirdiği ilk büyük proje olma özelliği taşıyor.

2018 yılının sonunda Batı Alman Radyo ve Televizyon Kurumu’ndan (WDR)Deutsche Welle’ye geçen Erkan Arıkan, Türkçe Servisi Yöneticisi olarak görev yapıyor. Almanya doğumlu.

Berlin Hür Üniversitesi’nde hukuk eğitiminin yanı sıra aynı üniversitenin İletişim, Sosyal ve Siyasi Bilimler Fakültesi’nde gazetecilik eğitimi de aldı. Arıkan, üniversite öğrenimi sonrası haber kanalı “n-tv”de gazetecilik stajını tamamladı ve 2003 yılına kadar burada editör ve moderatör olarak görev yaptı. Türk ve Alman vatandaşı.

Berlin’de yaşayan Işıl Nergiz ise kendisini “Feminist” olarak tanımlıyor.Eğitim, DW Akademie, Almanya Potsdam Üniversitesi ile Leopold-Franzens-Universität Innsbruck mezunu. 

Deutsche Welle'de TV ve Sosyal Medya Muhabiri

 İngilizce, Almanca, Fransızca ve Felemenkçe biliyor.

 Küresel ağ, dünyayı Türkiye aleyhine kışkırtmaya hazırlanıyor!

Kendi ülkelerinin dışına yayın yapan dört kuruluş ilk kez işbirliği yapıyor.

Deutsche Welle, 30 dilde “bağımsız haberler” sunuyor. Deutsche Welle  (DW) veFrance Medias Monde ( FFM), televizyon, radyo ve dijital platformları ile her hafta yaklaşık 320 milyon dinleyici, izleyici ve takipçiye ulaşıyor. 

BBC Dünya Servisi’nin de farklı dillerde yaptığı radyo, televizyon ve internet yayınları farklı bölgelerde yayınlanıyor. BBC’nin uluslararası yayınları dünyada haftada 279 milyon kişiye ulaşıyor. 

Dördüncü partner, “Voice of America” ise ABD’nin en büyük uluslararası radyo ve televizyon kuruluşu. 40’tan fazla dilde yayın yapan “Voice of America” haftada yaklaşık 275 milyon kişiye ulaşıyor.

Amaçları kar etmek değilse ne? Ne zamandan beri Avrupalı sömürgeciler, sağmadıkları keçinin önüne ot koymaya başladılar?

“France 24” İngilizce Servisi Müdürü Gallagher Fenwick; “Amacımız kâr etmek değil” diyor.

Fenwick, “Birbiriyle iletişim kurmayan insanların da birbiriyle irtibatta olduğu bir platform oluşturmak; yani köprüler inşa etmek için burdayız. Amacımız fikir dayatmak değil sorular sormak” diyor. 

Onlara sorarsanız “Ciddi ve tarafsız gazetecilik” yapmaya devam edecekler. 

Türkçesi: Türk milletini kışkırtacaklar!

Deutsche Welle (DW) ve işbirliği yaptığı partnerleri, gazetecilikle işlenmiş (analiz edilmiş, yönlendirici kışkırtıcı, beyin yıkayıcı) bilgiler/görüntüler sunacak yeni “YouTube” kanalı ile Türkiye’deki takipçilerin yanı sıra ülkeleri dışında yaşayanTürkler’e de ulaşmayı hedefliyorlar.

Alman “DW”, İngiliz “BBC”, Fransız yayın kuruluşu “France24” ve ABD’li “Voice of America” birlikte video içerikleri üreterek, “online/canlı” yayınlar yapacak. 

Dört yayın kuruluşu, bu kanalda röportajlar, arka plan bilgiler ve söyleşilerle toplumsal ve siyasete ilişkin konuları geniş bir yelpazede ele almayı hedefliyor.

“YouTube” üzerinden 4 kanalın açtığı “+90” yayına başladı. 

Daha önce benzeri görülmemiş bir işbirliğinin ürünü olan “plus 90”, 4 farklı ülkenin yayın organını Türkiye hedefiyle bir araya getirdi.

ABD, İngiltere, Almanya ve Fransa gizli servisleri, sözde gazetecilik, “Sosyal medya faaliyeti” görünümlü istihbarat operasyonlarına başladı.

Türkiye Cumhuriyeti devletinin işi zor!

İktidarın işi zor!

Hele hele AK Parti’nin işi çok mu çok zor!

Bu müstevli müsveddelerinin unuttukları bir şey var; Türk Gençliği, birinci vazifesinin, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyeti’ni, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmek olduğunun bilince. 

Haydi bilişimci gençler; gazeteci kılıklı ajanların “YouTube” kanalı projelerine pirim vermeyelim!

Buradan bağırıyorum, yöneticilerimiz uyuyor mu!..Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNCEL Haberleri

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Trabzonspor 26 15 3 8 59 28 53 +31
2 Başakşehir FK 26 15 3 8 50 25 53 +25
3 Galatasaray 26 14 4 8 44 20 50 +24
4 Sivasspor 26 14 5 7 47 29 49 +18
5 Beşiktaş 26 13 8 5 40 32 44 +8
6 Alanyaspor 26 12 7 7 44 25 43 +19
7 Fenerbahçe 26 11 8 7 46 34 40 +12
8 Göztepe 26 10 9 7 31 30 37 +1
9 Gaziantep FK 26 8 10 8 36 41 32 -5
10 Denizlispor 26 8 11 7 26 34 31 -8
11 Antalyaspor 26 7 10 9 29 43 30 -14
12 Gençlerbirliği 26 7 12 7 33 44 28 -11
13 Kasımpaşa 26 7 14 5 38 50 26 -12
14 Konyaspor 26 5 10 11 21 33 26 -12
15 Yeni Malatyaspor 26 6 13 7 38 40 25 -2
16 Çaykur Rizespor 26 7 15 4 26 44 25 -18
17 MKE Ankaragücü 26 5 13 8 23 45 23 -22
18 Kayserispor 26 5 14 7 28 62 22 -34
Takım O G M B A Y P AV
1 Hatayspor 28 15 5 8 38 23 53 +15
2 BB Erzurumspor 28 13 7 8 30 22 47 +8
3 Bursaspor 28 14 7 7 43 35 46 +8
4 Adana Demirspor 28 12 7 9 55 35 45 +20
5 Akhisarspor 28 12 7 9 36 31 45 +5
6 Fatih Karagümrük 28 11 7 10 40 34 43 +6
7 Altay 28 11 7 10 36 30 43 +6
8 Ümraniyespor 28 11 10 7 39 39 40 0
9 Giresunspor 27 10 9 8 30 33 38 -3
10 Keçiörengücü 28 8 9 11 21 22 35 -1
11 Balıkesirspor 28 8 9 11 30 33 35 -3
12 Menemenspor 28 9 11 8 32 38 35 -6
13 İstanbulspor 27 7 8 12 38 34 33 +4
14 Altınordu 28 7 11 10 32 39 31 -7
15 Boluspor 28 4 11 13 24 36 25 -12
16 Osmanlıspor FK 28 6 13 9 32 42 24 -10
17 Adanaspor 28 3 14 11 26 42 20 -16
18 Eskişehirspor 28 7 16 5 32 46 17 -14
Takım O G M B A Y P AV
1 Samsunspor 28 23 1 4 64 11 73 +53
2 Manisa FK 28 19 3 6 79 31 63 +48
3 Hekimoğlu Trabzon 28 17 7 4 51 34 55 +17
4 Sancaktepe FK 28 16 8 4 51 23 52 +28
5 İnegölspor 28 13 9 6 41 30 45 +11
6 Afjet Afyonspor 28 13 11 4 47 30 43 +17
7 Tarsus İdman Yurdu 28 14 13 1 45 39 43 +6
8 Pendikspor 28 11 10 7 40 39 40 +1
9 Sarıyer 28 11 10 7 34 33 40 +1
10 Zonguldak Kömürspor 28 9 10 9 35 37 36 -2
11 Çorum FK 28 11 14 3 36 42 36 -6
12 Hacettepe Spor 28 11 15 2 37 48 35 -11
13 1922 Konyaspor 28 9 13 6 38 45 33 -7
14 Kırklarelispor 28 8 11 9 25 41 33 -16
15 Başkent Akademi FK 28 9 15 4 37 41 31 -4
16 Amed Sportif 28 7 14 7 28 46 28 -18
17 Gümüşhanespor 28 7 17 4 31 57 25 -26
18 Şanlıurfaspor 28 0 27 1 10 102 14 -92
Takım O G M B A Y P AV
1 Serik Belediyespor 28 16 5 7 49 24 55 +25
2 24Erzincanspor 28 14 4 10 47 22 52 +25
3 68 Aksaray Belediyespor 28 14 6 8 43 27 50 +16
4 1928 Bucaspor 28 14 7 7 47 34 49 +13
5 Artvin Hopaspor 28 12 5 11 38 21 47 +17
6 Düzcespor 28 12 6 10 32 18 46 +14
7 Karaköprü Belediyespor 28 10 6 12 25 22 42 +3
8 Çatalcaspor 28 9 5 14 39 28 41 +11
9 Silivrispor 28 8 6 14 37 31 38 +6
10 Sultanbeyli Bld. 28 9 8 11 33 27 38 +6
11 Kızılcabölükspor 28 8 8 12 39 37 36 +2
12 Yomraspor 28 9 10 9 28 30 36 -2
13 52 Orduspor FK 28 7 7 14 21 20 35 +1
14 Çankaya FK 28 9 12 7 33 37 34 -4
15 Şile Yıldızspor 28 6 11 11 23 30 29 -7
16 Erzin Spor Kulübü 28 6 12 10 27 34 28 -7
17 Tokatspor 28 1 23 4 16 66 7 -50
18 Manisaspor 28 1 24 3 16 85 0 -69
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 12/06/2020 Başakşehir FK vs Alanyaspor
 12/06/2020 Beşiktaş vs Antalyaspor
 12/06/2020 Çaykur Rizespor vs Galatasaray
 12/06/2020 Fenerbahçe vs Kayserispor
 12/06/2020 Gaziantep FK vs MKE Ankaragücü
 12/06/2020 Gençlerbirliği vs Konyaspor
 12/06/2020 Göztepe vs Trabzonspor
 12/06/2020 Sivasspor vs Denizlispor
 12/06/2020 Yeni Malatyaspor vs Kasımpaşa
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 16/06/2020 Giresunspor vs İstanbulspor
 19/06/2020 Adana Demirspor vs Osmanlıspor FK
 19/06/2020 Altay vs Akhisarspor
 19/06/2020 Balıkesirspor vs Menemenspor
 19/06/2020 BB Erzurumspor vs Eskişehirspor
 19/06/2020 Boluspor vs Altınordu
 19/06/2020 Giresunspor vs Adanaspor
 19/06/2020 İstanbulspor vs Hatayspor
 19/06/2020 Keçiörengücü vs Bursaspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 18/07/2020 Bandırmaspor vs Kahramanmaraşspor
 18/07/2020 Bayburt Özel İdare Spor vs Sivas Belediyespor
 18/07/2020 Eyüpspor vs Van Spor
 18/07/2020 Kastamonuspor vs Etimesgut Belediyespor
 18/07/2020 Kırşehir Belediyespor vs Ergene Velimeşe
 18/07/2020 Niğde Anadolu FK vs Bodrumspor
 18/07/2020 Sakaryaspor vs Kardemir Karabükspor
 18/07/2020 Tuzlaspor vs Uşak Spor
 25/07/2020 Ankara Demirspor vs Tuzlaspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 18/07/2020 Çankaya FK vs Tokatspor
 18/07/2020 Düzcespor vs Manisaspor
 18/07/2020 Erzin Spor vs Artvin Hopaspor
 18/07/2020 Karaköprü Belediyespor vs Serik Belediyespor
 18/07/2020 Silivrispor vs 52 Orduspor FK
 18/07/2020 Şile Yıldızspor vs Kızılcabölükspor
 18/07/2020 1928 Bucaspor vs Sultanbeyli Bld.
 18/07/2020 24Erzincanspor vs Yomraspor
 18/07/2020 68 Aksaray Belediyespor vs Çatalcaspor
HABER ARA
YUKARI YUKARI