Bugun...Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'Persona non grata' mesajı!

ABD ve Almanya dahil 10 ülke büyükelçisinin Osman Kavala’nın serbest bırakılması çağrısına sert tepki gösteren Erdoğan, “Türkiye’ye böyle bir ders vermek haddinize mi sizin?” dedi ve ‘istenmeyen adam’ (Persona non grata) ilan edileceklerine dair mesaj verdi.

facebook-paylas
Tarih: 22-10-2021 10:47

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'Persona non grata' mesajı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, büyükelçilerin Kavala açıklamasına sert tepki göstererek, “Söyledim Dışişleri Bakanımıza, bizim bunları ülkemizde ağırlamak gibi bir lüksümüz olamaz. Türkiye’ye böyle bir ders vermek haddinize mi sizin? Kimsiniz siz?” dedi.

Angola, Togo ve Nijerya ziyareti dönüşünde uçakta gazetecilerle sohbet edip, sorularını yanıtlayan Erdoğan, özetle şunları söyledi:

AFRİKA’YA 41 ZİYARET: Bugüne kadar 30 Afrika ülkesine toplam 41 ziyaret gerçekleştirdik. Afrika vizyonumuz karşılıklı saygı temelinde kazan-kazan ilkesine dayanıyor. Afrika’yı pazar değil, ortak görüyoruz. Afrikalı dostlarımızın da bu samimi yaklaşımımızın farkında olduklarını memnuniyetle görüyoruz. İstanbul’da 21-22 Ekim’de 3. Türkiye-Afrika Ekonomi ve İşbirliği Forumu’nun kapanış oturumuna katılacağız. 17-18 Aralık’ta ise 3. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi’ni yine İstanbul’da gerçekleştirerek kıta ile bağlarımızı ve iş birliğimizi taçlandıracağız. Liberya, Burkina Faso gibi Sahraaltı ülkelerini de dolaşalım istiyorum. Güney Afrika’ya daha önce gittim, ama bir daha gitmekte fayda var. Üstelik savunma sanayiinde de Güney Afrika çok güçlü. Birlikte atabileceğimiz çok güçlü adımlar var.

ELİMİZDEN GİDİYOR ENDİŞESİ: Angola’nın en önemli özelliği, yeraltı zenginliklerinin çok çok fazla olması. ‘Bizimle bir paylaşım içerisinde kazan-kazan esasına göre adım atın’ diyorlar. Fransızlar bunları sömürdü, bunlar bu işin farkına çok geç vardı. Angola’da şu anda doğal gaz ve enerji noktasında arkadaşlarımızın attığı adımlar var. Tabii birileri de bunun farkında. Elimizden gidiyor diye endişe ediyorlar... Nijerya Cumhurbaşkanı Sayın Buhari ‘1 milyon insanımızı öldürdüler’ diyor. Fransızlar aynı şekilde Cezayir’de 1 milyon insan öldürdüler. Ruanda’da 700 bin insanı öldürdüler. Bunu söylediğiniz zaman kuduruyorlar. Onlara göre bunları teşhir etmeyeceksin, söylemeyeceksin! Bunlar kapitalizmin cani evlatları... Bütün mesele bizim Afrika’yı uyandırmamız.

FRANSA MACRON’LA KRİZDE: (Fransa’nın Türkiye karşıtı tutumu) Fransa, Macron’la çok ciddi bir kriz yaşıyor. Bu yönetim, Fransa için en talihsiz yönetimdir. Ben Fransa’da Sarkozy ile Chirac ile tanıştım; bunların hiçbiriyle mukayese edilmezdi... Mesela AB Liderler Zirvesi’nde üç adam vardı ki, onlar Türkiye’yi ezdirmediler; Chirac, Schröder, Berlusconi... Türkiye o dönem bütün AB Liderler Zirvesi’ne istisnasız katılmıştır. Fakat Sarkozy ve değerli dostum Merkel geldikten sonra Türkiye’yi davetle ilgili tutum değişti. Bu bizim AB’ye giriş sürecimizi de olumsuz etkiledi. Eğer Türkiye’nin önünü açacak olurlarsa, biliyorlar ki Türkiye sıçrar.

DERS VERMEK HADDİNİZE Mİ?: AİHM bir karar almış, bu Kavala denilen Soros artığıyla ilgili olarak Türkiye’yi adeta burada mahkum etmek istiyorlar. 10 büyükelçi bu açıklamayı niye yapar? Bu Soros artığını savunanlar, ‘bunu nasıl bıraktırırız’ gayreti içindeler. Söyledim Dışişleri Bakanımıza, bizim bunları ülkemizde ağırlamak gibi bir lüksümüz olamaz. Türkiye’ye böyle bir ders vermek haddinize mi sizin? Kimsiniz siz? Neymiş? ‘Kavala’yı bırakın.’ Sen kendi ülkendeki haydutları, katilleri, teröristleri bırakıyor musun? Konuştuğu zaman sana verecekleri cevap şudur, ‘yargı bağımsızdır’. Sizde yargı bağımsız da bizdeki yargı bağımlı mı?

TAVİZ VEREMEYİZ: (Muhalefetin büyükelçilerle benzer dil kullanması) Bunlardan başka bir şey bekleyemeyeceğiz. AK Parti ve MHP olarak Cumhur İttifakı’nda biz milletimizin hakkı söz konusu olduğunda aynı hedefe vururuz. Ama diğerleri aynı hedefe vurmazlar. Onlar birlikte hareket ediyor. Neymiş? 4 senedir yatıyormuş. Yargı ne diyorsa o. Şimdi HDP de Selahattin Demirtaş’ı çıkarmanın gayreti içerisinde. Hale bakın. Terörist adam ya… 53 vatandaşımız bunun çağrısıyla ölüyor. Bakıyorsunuz bir televizyon bunun hanımını çıkarıyor, o da ‘çocuklarımın babası içeride’ diyor. Senin çocukların babası içeride de Yasin Börü şehit oldu gitti. Kusura bakmasınlar, biz görevde olduğumuz sürece hukuk ne ise bunun gereğinin yapılmasını istemeye mecburuz. Taviz veremeyiz. Bunlar zaten terörün beslendiği odaklar. Demirtaş da öyle. Daha devam eden davaları var. Uluslararası camiada Soros ne ise, Kavala o. Bunlar para ile istedikleri yeri istedikleri gibi sallamaya çalışıyor. Şu anda Balkanlara sızmanın gayretindeler. Bunlara da tabii fırsat vermeyeceğiz. Türkiye olarak biz güçlüyüz ve bize sızamıyorlar.

Bu fotoğrafın perde arkası


(Dörtlü zirve) Liberya Cumhurbaşkanı Weah eski bir futbolcu. Sonra siyasete girmiş. Galatasaray’ı çok sevdiğini söylüyor. Monaco, Paris Saint-Germain, AC Milan, Chelsea ve Manchester City ve Marsilya gibi birçok büyük futbol kulübünde oynamış. Yılın futbolcusu da seçilmiş. Ronaldo’nun da aldığı Altın Top ödülünü o da almış. Tabii çok iyi de transfer paraları almış. Bunun üzerine yaptığımız bir espri üzerine gülümsediğimiz hoş bir sohbet oldu.

‘FETÖ Afrika’da çökmeye başladı’

FETÖ’nün maalesef Nijerya’da ciddi bir altyapısı var. Cumhurbaşkanı Sayın Buhari ile etraflıca görüştük. Şimdi istihbarat başkanlarımıza talimatı verelim dedik, mutabık kaldık ve Nijerya’da da FETÖ’nün üzerine gideceğiz. Burada bir üniversitesi, hastanesi falan var. Bunları devralma talebimizi de görüştük. (Dörtlü zirve bildirisiyle ilk defa uluslararası bir metne FETÖ’nün terör örgütü olarak girmesi) Afrika’da ciddi manada FETÖ ile ilgili bir çöküş başladı. Maarif Vakfımız, 19 ülkede FETÖ iltisaklı 216 okulu devraldı. Maarif Vakfı’na olan bu katılımlar zaten FETÖ’nün artık buralarda çöküşü anlamına gelir. Güney Afrika’da da yavaş yavaş çökmeye başladı.

‘F-35 parasını öyle ya da böyle alacağız’

(ABD’nin F-35 yerine F-16 teklifi) Alt düzeyde görüşmeler söz konusu, ama biz bu 1 milyar 400 milyon dolarımızı öyle veya böyle alacağız. Milli Savunma Bakanımız, Amerika Savunma Bakanı’yla bir araya gelecek, görüşecekler. Roma’da G20 toplantısında Biden ile biz de bunu konuşacağız. ‘Ne yapıyoruz ne oluyor?’ diye soracağız. Hiçbir şekilde Türkiye’nin haklarının yenmesine fırsat vermeyiz.

‘Helalleşip yola çıktım’

(Özdemir Bayraktar’ın vefatı) Yaklaşık 40 yıllık ağabey-kardeşliğimiz, dostluğumuz var. Aynı zamanda Refah Partisi İl Başkanı olduğum dönemde, o da benim il yönetim kurulumdaydı. Muhterem, mütevazı, işinin dört dörtlük ehli bir insandı. Evlatlarını da bu vatan için çok çok iyi yetiştirdi. İlk Başbakan olduğumuz dönemde, malum Amerika, İHA olayında işi biraz gevşetti, uzattı. Özdemir Ağabey İHA ile ilgili adımı çocuklarıyla beraber attı, kâh Güneydoğu kâh Doğu Anadolu’da bizim askerlere bunların uçuştaki eğitimini veriyorlardı. Bunlardan bir tanesi de yarbayımız Melih Gülova’ydı, daha sonra şehit olmuştu. ‘Yarbayım sana verdiğim sözü tutacağım, hiç endişe etme’ diye bir ifadesi de vardı ve verdiği sözü tuttu, o yarbayın katillerini hep gömdük. Uzun süredir bu rahatsızlığı vardı. Afrika’ya hareket etmemden bir gün önce hastaneye varıp kendisiyle helalleştim ve yola çıktım. Mekânı cennet olsun.

‘Bir deli kuyuya bir taş attı’

(Siyasi cinayet iddiası) Ana muhalefetin başındaki zatın bu açıklamaları tamamen deli saçması. Ya siyaseti öğrenecek ya siyaseti öğrenecek; bunun başka çıkışı yok. ‘Siyasi cinayet’ dediğin zaman yapman gereken bir şey var. Nedir o? İspat edeceksin. Böyle bir ispat söz konusu değil. Adeta bir deli bir kuyuya bir taş attı, 40 akıllı çıkaramadı. İspat etmediğin sürece bu sana yapışıp kalır. Avukat arkadaşlarımız bununla ilgili davaları açtılar. O da tutuştu. Niye? Çünkü olmayan şeyi konuşuyor. Diğeri de aynı şekilde, olmayan şeyi konuşuyor. Malum, başsavcılık bunları davet etti. İfadeyi verecekler. Bakalım ne söyleyecekler, göreceğiz.

Bayraktar ailesine taziye ziyareti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Özdemir Bayraktar’ın vefatı nedeniyle Bayraktar ailesine taziye ziyaretinde bulundu. Hadımköy’deki Baykar Savunma üretim tesisine geler Erdoğan, burada çalışanlarına hitap etti. Erdoğan, “Attığınız adımlarla, ürettiğiniz İHA ve SİHA’larla adınızdan hep bahsettireceksiniz. Bu işin kahramanı Özdemir ağabeyimizdi. Özdemir Bey, evlatlarıyla ve kardeşleriyle beraber çok büyük bir eser bıraktı” dedi.  Erdoğan dün ayrıca Üsküdar’da bir kafede gençlerle sohbet etti.

‘Su tasarrufu zorunlu’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Su kaynaklarımızı tükenme sınırına ulaşmadan korumak, verimli kullanmak ve doğru yönetmek artık tercih olmaktan çıkıp zorunluluk haline gelmiştir... Suyun tasarruflu kullanımını hedefleyen kademeli tarifeler uygulanacak” dedi.

1. Su Şurası’na Vahdettin Köşkü’nden canlı bağlantı ile katılan Erdoğan Cumhuriyet tarihinin ilk Su Şurası’nın düzenlendiğini belirterek, iklim değişikliği ve buna bağlı tabiat olaylarının gündemin üst sıralarında yer aldığı bir dönemde gerçekleşen bu çalışmayı isabetli bulduğunu söyledi. Erdoğan, medeniyette suyun hayat olduğunu, insanlık için hayati öneme sahip suyun sınırsız bir kaynak olmadığı gerçeğinin de asla unutulmaması gerektiğini dile getirdi.Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SİYASET Haberleri

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Trabzonspor 15 12 0 3 31 11 39 +20
2 Fenerbahçe 15 8 4 3 24 17 27 +7
3 Konyaspor 14 7 2 5 23 13 26 +10
4 Hatayspor 15 8 5 2 23 17 26 +6
5 Başakşehir FK 15 8 6 1 23 16 25 +7
6 Alanyaspor 15 7 5 3 20 23 24 -3
7 Galatasaray 15 6 4 5 21 19 23 +2
8 Fatih Karagümrük 15 6 5 4 22 21 22 +1
9 Beşiktaş 15 6 6 3 22 22 21 0
10 Adana Demirspor 15 5 5 5 20 20 20 0
11 Sivasspor 15 4 4 7 21 15 19 +6
12 Giresunspor 15 5 6 4 15 13 19 +2
13 Kayserispor 15 5 6 4 20 22 19 -2
14 Altay 15 5 7 3 20 23 18 -3
15 Antalyaspor 15 5 7 3 18 22 18 -4
16 Gaziantep FK 14 5 6 3 17 21 18 -4
17 Yeni Malatyaspor 14 4 9 1 12 23 13 -11
18 Göztepe 14 2 7 5 13 20 11 -7
19 Kasımpaşa 15 2 8 5 14 22 11 -8
20 Çaykur Rizespor 15 3 11 1 12 31 10 -19
Takım O G M B A Y P AV
1 BB Erzurumspor 13 9 3 1 23 14 28 +9
2 Ümraniyespor 14 8 3 3 24 12 27 +12
3 MKE Ankaragücü 14 8 3 3 23 11 27 +12
4 Eyüpspor 14 8 3 3 24 18 27 +6
5 Bandırmaspor 14 8 5 1 22 12 25 +10
6 Samsunspor 14 6 4 4 20 18 22 +2
7 Tuzlaspor 13 6 4 3 15 11 21 +4
8 İstanbulspor 14 6 6 2 23 21 20 +2
9 Kocaelispor 14 6 6 2 14 16 20 -2
10 Gençlerbirliği 14 6 6 2 16 20 20 -4
11 Boluspor 14 5 5 4 18 16 19 +2
12 Adanaspor 15 5 6 4 17 19 19 -2
13 Bursaspor 14 5 7 2 20 22 17 -2
14 Menemenspor 13 5 6 2 18 23 17 -5
15 Manisa FK 15 5 8 2 17 22 17 -5
16 Denizlispor 14 4 7 3 14 21 15 -7
17 Keçiörengücü 13 4 8 1 14 20 13 -6
18 Altınordu 15 4 10 1 15 29 13 -14
19 Balıkesirspor 13 2 10 1 9 21 7 -12
Takım O G M B A Y P AV
1 Eyüpspor 38 28 2 8 82 25 92 +57
2 Sakaryaspor 38 21 5 12 74 35 75 +39
3 Kırşehir Belediyespor 38 21 8 9 57 32 72 +25
4 Kırklarelispor 38 19 6 13 60 32 70 +28
5 Van Spor 38 21 11 6 59 35 69 +24
6 Bodrumspor 38 18 11 9 80 48 63 +32
7 Etimesgut Belediyespor 38 18 13 7 63 36 61 +27
8 Karacabey Belediyespor 38 15 12 11 52 41 56 +11
9 Turgutluspor 38 16 16 6 44 56 54 -12
10 Serik Belediyespor 38 13 11 14 51 48 53 +3
11 Pendikspor 38 15 16 7 66 53 52 +13
12 Pazarspor 38 15 18 5 60 64 50 -4
13 Tarsus İdman Yurdu 38 13 15 10 56 55 49 +1
14 Bayburt Özel İdare Spor 38 14 18 6 52 61 48 -9
15 Sivas Belediyespor 38 11 14 13 63 58 46 +5
16 1922 Konyaspor 38 11 18 9 47 49 42 -2
17 Kastamonuspor 38 8 18 12 31 58 36 -27
18 Elazığspor 38 10 22 6 61 90 33 -29
19 Mamak FK 38 6 26 6 32 121 24 -89
20 Kardemir Karabükspor 38 1 34 3 16 109 3 -93
Takım O G M B A Y P AV
1 Diyarbekirspor 30 20 2 8 43 18 68 +25
2 1928 Bucaspor 30 20 3 7 58 18 67 +40
3 Yeşilyurt Belediyespor 30 17 8 5 50 27 56 +23
4 Ofspor 30 14 5 11 43 31 53 +12
5 Arnavutköy Belediye 30 13 8 9 40 29 48 +11
6 Edirnespor 30 12 9 9 34 31 45 +3
7 Belediye Derincespor 29 10 9 10 38 29 40 +9
8 Artvin Hopaspor 30 10 11 9 41 44 39 -3
9 Fatsa Belediyespor 30 10 12 8 22 31 38 -9
10 Kızılcabölükspor 30 9 11 10 34 33 37 +1
11 Nevşehir Belediyespor 30 9 14 7 31 31 34 0
12 Çankaya FK 30 10 16 4 28 48 34 -20
13 1877 Alemdağspor 30 9 15 6 37 48 33 -11
14 Antalya Kemerspor 30 7 17 6 27 50 27 -23
15 Payasspor 29 5 16 8 29 53 23 -24
16 Manisaspor 30 1 20 9 22 56 12 -34
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 06/12/2021 Göztepe vs Gaziantep FK
 06/12/2021 Konyaspor vs Yeni Malatyaspor
 10/12/2021 Altay vs Hatayspor
 11/12/2021 Fatih Karagümrük vs Konyaspor
 11/12/2021 Başakşehir FK vs Kasımpaşa
 11/12/2021 Çaykur Rizespor vs Göztepe
 11/12/2021 Antalyaspor vs Trabzonspor
 12/12/2021 Adana Demirspor vs Giresunspor
 12/12/2021 Yeni Malatyaspor vs Alanyaspor
 12/12/2021 Beşiktaş vs Kayserispor
 13/12/2021 Sivasspor - Galatasaray Sivasspor ligde evindeki son 7 maçında hiç kaybetmedi  Sivasspor yenilmez
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 06/12/2021 Menemenspor vs Keçiörengücü
 06/12/2021 MKE Ankaragücü vs Balıkesirspor
 10/12/2021 Gençlerbirliği vs Denizlispor
 10/12/2021 Kocaelispor vs BB Erzurumspor
 11/12/2021 Boluspor vs Adanaspor
 11/12/2021 Keçiörengücü vs Bandırmaspor
 11/12/2021 Tuzlaspor vs Menemenspor
 11/12/2021 Balıkesirspor vs Ümraniyespor
 11/12/2021 Bursaspor vs Manisa FK
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 11/12/2021 Ankaraspor vs Somaspor
 11/12/2021 Turgutluspor vs Etimesgut Belediyespor
 12/12/2021 Adıyaman FK vs Sarıyer
 12/12/2021 Afjet Afyonspor vs Bayburt Özel İdare Spor
 12/12/2021 Diyarbekir Spor vs Sivas Belediyespor
 12/12/2021 Ergene Velimeşe vs Kahramanmaraşspor
 12/12/2021 Hekimoğlu Trabzon vs Van Spor FK
 12/12/2021 İnegölspor vs Bodrumspor
 12/12/2021 Niğde Anadolu FK vs Çorum FK
 12/12/2021 Sakaryaspor vs Serik Belediyespor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 11/12/2021 Hendek Spor vs Arnavutköy Belediye
 11/12/2021 Kahta 02 Spor vs Bergama Belediyespor
 11/12/2021 Sancaktepe FK vs Başkent Gözgözler Akademi FK
 12/12/2021 Batman Petrolspor vs Belediye Kütahyaspor
 12/12/2021 Çatalcaspor vs Artvin Hopaspor
 12/12/2021 Elazığspor vs Bursa Yıldırımspor
 12/12/2021 Erbaaspor vs Karaman Belediyespor
 12/12/2021 Nevşehir Belediyespor vs Fatsa Belediyespor
 12/12/2021 1954 Kelkit Bld.Spor vs Osmaniyespor FK
HABER ARA
YUKARI YUKARI