Tweet |
Türkiye'nin EURO 2024'teki grubu ve rakipleri, Almanya'da düzenlenen kura çekimi ile belli oldu. F Grubu'nda yer alan Türkiye, daha önce birçok kez Avrupa Şampiyonası'nda karşı karşıya geldiği ülkelerle eşleşti. Türkiye'nin grubundaki rakiplerinden biri, play-off turunun ardından belli olacak.
Hamburg kentindeki kura çekimine, TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, Milli Takımlar Sorumlusu Hamit Altıntop ve A Milli Takım Teknik Direktörü Vincenzo Montella katıldı. Türkiye, elemelerdeki grubunu birinci sırada tamamladığı için, 14 Haziran-14 Temmuz 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan EURO 2024'ün kura çekiminde 2. torbada yer aldı.
Turnuva, 24 takımın katılımıyla gerçekleşecek ve bu takımlar 6 farklı grupta mücadele edecekler. Her gruptan ilk iki sırayı alan takımlar ve gruplarında üçüncü sırayı alıp en iyi performansı gösteren 4 takım, son 16 turuna yükselecek. Bu turdan sonra turnuva, tek maç üzerinden eleme yöntemiyle devam edecek.
Turnuvaya katılacak 21 takım, kura çekimiyle gruplarını öğrenirken, kalan 3 takım ise, 21-26 Mart tarihleri arasında oynanacak EURO 2024 play-off turunda başarılı olarak finallere katılmaya hak kazanacak.
İşte Türkiye'nin EURO 2024'te yer aldığı grup ve rakipleri:
A GRUBU: Almanya, İskoçya, Macaristan, İsviçre
B GRUBU: İspanya, Hırvatistan, İtalya, Arnavutluk,
C GRUBU: Slovenya, Danimarka, Sırbistan, İngiltere
D GRUBU: Hollanda, Avusturya, Fransa, (Polonya, Galler, Finlandiya, Estonya)
E GRUBU: Belçika, Slovakya, Romanya, (İsrail, Bosna Hersek, Ukrayna, İzlanda)
F GRUBU: TÜRKİYE, Portekiz, Çekya, (Gürcistan, Yunanistan, Kazakistan, Lüksemburg)
NOT: Parantez içindeki ülkeler, play-off turuna katılacak ve 3 takım gruplarda yer alacak.
EURO 2024 MAÇLARININ OYNANACAĞI 10 STAT
EURO 2024, Almanya'daki 10 şehirde gerçekleştirilecek.
EURO 2024'e Almanya'nın Berlin, Köln, Münih, Frankfurt, Hamburg, Dortmund, Leipzig, Gelsenkirchen, Stuttgart ve Düsseldorf şehirleri ev sahipliği yapacak. Şampiyonanın açılış maçı Münih'teki Allianz Arena, final karşılaşması ise Berlin'deki Olimpiyat Stadı'nda oynanacak.
Grup maçlarının 26 Haziran'da biteceği turnuvada, son 16 turu aşaması 29 Haziran'da başlayacak. Turnuvada 5 Temmuz'da çeyrek final ve 9 Temmuz'da da yarı final maçları başlayacak. EURO 2024'ün şampiyonu 14 Temmuz'da Berlin Olimpiyat Stadı'nda oynanacak final maçıyla belli olacak.
2024 Avrupa Futbol Şampiyonası'nda kura çekiminin ardından oluşan gruplar şöyle:
A GRUBU
Almanya
Macaristan
İskoçya
İsviçre
B GRUBU
İspanya
Arnavutluk
Hırvatistan
İtalya
C GRUBU
İngiltere
Danimarka
Slovenya
Sırbistan
D GRUBU
Fransa
Avusturya
Hollanda
A yolu play-off galibi
E GRUBU
Belçika
Romanya
Slovakya
B yolu play-off galibi
F GRUBU
Portekiz
Türkiye
Çekya
C yolu play-off galibi (Gürcistan, Lüksemburg, Yunanistan, Kazakistan)
Takım | O | G | M | B | A | Y | P | AV | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Galatasaray | 36 | 32 | 1 | 3 | 89 | 24 | 99 | +65 |
2 | Fenerbahçe | 36 | 29 | 1 | 6 | 92 | 31 | 93 | +61 |
3 | Trabzonspor | 36 | 19 | 13 | 4 | 64 | 48 | 61 | +16 |
4 | Başakşehir FK | 36 | 17 | 12 | 7 | 51 | 40 | 58 | +11 |
5 | Beşiktaş | 36 | 16 | 13 | 7 | 49 | 43 | 55 | +6 |
6 | Kasımpaşa | 36 | 15 | 14 | 7 | 60 | 64 | 52 | -4 |
7 | Alanyaspor | 36 | 12 | 10 | 14 | 51 | 48 | 50 | +3 |
8 | Çaykur Rizespor | 36 | 14 | 15 | 7 | 48 | 56 | 49 | -8 |
9 | Sivasspor | 36 | 12 | 12 | 12 | 42 | 52 | 48 | -10 |
10 | Antalyaspor | 36 | 11 | 13 | 12 | 41 | 47 | 45 | -6 |
11 | Adana Demirspor | 36 | 10 | 12 | 14 | 51 | 53 | 44 | -2 |
12 | Samsunspor | 36 | 11 | 16 | 9 | 40 | 48 | 42 | -8 |
13 | Kayserispor | 36 | 11 | 14 | 11 | 41 | 53 | 41 | -12 |
14 | Konyaspor | 36 | 9 | 14 | 13 | 37 | 48 | 40 | -11 |
15 | MKE Ankaragücü | 36 | 8 | 13 | 15 | 44 | 48 | 39 | -4 |
16 | Gaziantep FK | 36 | 10 | 18 | 8 | 46 | 56 | 38 | -10 |
17 | Fatih Karagümrük | 36 | 9 | 17 | 10 | 45 | 48 | 37 | -3 |
18 | Hatayspor | 36 | 8 | 15 | 13 | 41 | 50 | 37 | -9 |
19 | Pendikspor | 36 | 9 | 18 | 9 | 42 | 72 | 36 | -30 |
20 | İstanbulspor | 36 | 4 | 25 | 7 | 26 | 71 | 16 | -45 |
Takım | O | G | M | B | A | Y | P | AV | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Eyüpspor | 34 | 24 | 7 | 3 | 77 | 31 | 75 | +46 |
2 | Göztepe | 34 | 21 | 6 | 7 | 60 | 20 | 70 | +40 |
3 | Sakaryaspor | 34 | 17 | 8 | 9 | 50 | 35 | 60 | +15 |
4 | Bodrumspor | 34 | 15 | 7 | 12 | 43 | 22 | 57 | +21 |
5 | Çorum FK | 34 | 16 | 10 | 8 | 55 | 36 | 56 | +19 |
6 | Kocaelispor | 34 | 16 | 11 | 7 | 48 | 41 | 55 | +7 |
7 | Boluspor | 34 | 15 | 11 | 8 | 33 | 35 | 53 | -2 |
8 | Gençlerbirliği | 34 | 13 | 9 | 12 | 39 | 33 | 51 | +6 |
9 | Bandırmaspor | 34 | 13 | 10 | 11 | 49 | 32 | 50 | +17 |
10 | Erzurumspor FK | 34 | 12 | 11 | 11 | 30 | 34 | 44 | -4 |
11 | Ümraniyespor | 34 | 12 | 15 | 7 | 40 | 47 | 43 | -7 |
12 | Manisa FK | 34 | 9 | 12 | 13 | 40 | 40 | 40 | 0 |
13 | Keçiörengücü | 34 | 10 | 14 | 10 | 34 | 43 | 40 | -9 |
14 | Adanaspor | 34 | 11 | 17 | 6 | 28 | 45 | 39 | -17 |
15 | Şanlıurfaspor | 34 | 9 | 14 | 11 | 32 | 37 | 38 | -5 |
16 | Tuzlaspor | 34 | 9 | 14 | 11 | 35 | 47 | 38 | -12 |
17 | Altay | 34 | 5 | 25 | 4 | 16 | 76 | 10 | -60 |
18 | Giresunspor | 34 | 2 | 28 | 4 | 16 | 71 | 7 | -55 |
Takım | O | G | M | B | A | Y | P | AV | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Esenler Erokspor | 36 | 26 | 5 | 5 | 83 | 29 | 83 | +54 |
2 | Van Spor FK | 36 | 24 | 6 | 6 | 63 | 37 | 75 | +26 |
3 | Bucaspor 1928 | 36 | 21 | 5 | 10 | 54 | 25 | 73 | +29 |
4 | 1461 Trabzon FK | 36 | 21 | 6 | 9 | 71 | 39 | 72 | +32 |
5 | Ankaraspor | 36 | 15 | 8 | 13 | 45 | 35 | 58 | +10 |
6 | Yeni Mersin İdman Yurdu | 36 | 16 | 10 | 10 | 50 | 36 | 58 | +14 |
7 | Beyoğlu Yeniçarşıspor | 36 | 15 | 14 | 7 | 47 | 38 | 52 | +9 |
8 | Karacabey Belediye Spor | 36 | 13 | 11 | 12 | 43 | 37 | 51 | +6 |
9 | Ankara Demirspor | 36 | 15 | 16 | 5 | 43 | 46 | 50 | -3 |
10 | Diyarbekir Spor | 36 | 12 | 15 | 9 | 39 | 41 | 45 | -2 |
11 | Kırklarelispor | 36 | 11 | 14 | 11 | 33 | 41 | 44 | -8 |
12 | Altınordu | 36 | 10 | 13 | 13 | 45 | 39 | 43 | +6 |
13 | Hes İlaç Afyonspor | 36 | 10 | 14 | 12 | 25 | 38 | 42 | -13 |
14 | Serik Belediyespor | 36 | 10 | 16 | 10 | 29 | 45 | 40 | -16 |
15 | Nazilli Belediyespor | 36 | 11 | 16 | 9 | 38 | 57 | 39 | -19 |
16 | Zonguldak Kömürspor | 36 | 11 | 17 | 8 | 41 | 57 | 38 | -16 |
17 | Bursaspor | 36 | 6 | 22 | 8 | 28 | 64 | 23 | -36 |
18 | Kırşehir Futbol SK | 36 | 5 | 23 | 8 | 38 | 76 | 23 | -38 |
19 | Adıyaman FK | 36 | 4 | 25 | 7 | 28 | 63 | 19 | -35 |
Takım | O | G | M | B | A | Y | P | AV | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Kepezspor FAŞ | 28 | 22 | 2 | 4 | 67 | 18 | 70 | +49 |
2 | Aliağa Futbol A.Ş. | 28 | 19 | 0 | 9 | 60 | 18 | 66 | +42 |
3 | Ayvalıkgücü Belediyespor | 28 | 15 | 6 | 7 | 40 | 25 | 52 | +15 |
4 | 52 Orduspor FK | 28 | 14 | 7 | 7 | 40 | 28 | 49 | +12 |
5 | İnegöl Kafkas GK | 28 | 13 | 7 | 8 | 37 | 30 | 47 | +7 |
6 | Edirnespor | 28 | 13 | 10 | 5 | 45 | 28 | 44 | +17 |
7 | Mardin 1969 Spor | 28 | 12 | 11 | 5 | 40 | 34 | 41 | +6 |
8 | K.Çekmece Sinopspor | 28 | 10 | 10 | 8 | 41 | 31 | 38 | +10 |
9 | Karabük İdmanyurdu Spor | 28 | 10 | 13 | 5 | 27 | 44 | 35 | -17 |
10 | Artvin Hopaspor | 28 | 9 | 12 | 7 | 33 | 29 | 34 | +4 |
11 | Talasgücü Belediyespor | 28 | 10 | 14 | 4 | 34 | 45 | 34 | -11 |
12 | Kırıkkalegücü FK | 28 | 8 | 15 | 5 | 31 | 42 | 29 | -11 |
13 | Gümüşhanespor | 28 | 4 | 14 | 10 | 25 | 49 | 22 | -24 |
14 | Malatya Arguvanspor | 28 | 3 | 21 | 4 | 21 | 57 | 13 | -36 |
15 | Tarsus İdman Yurdu | 28 | 2 | 22 | 4 | 20 | 83 | 10 | -63 |
Tarih | Ev Sahibi | Sonuç | Konuk Takım |
---|---|---|---|
17/05/2024 | İstanbulspor | vs | Sivasspor |
17/05/2024 | Antalyaspor | vs | Adana Demirspor |
18/05/2024 | Başakşehir FK | vs | Trabzonspor |
18/05/2024 | Beşiktaş | vs | Hatayspor |
18/05/2024 | Çaykur Rizespor | vs | Kasımpaşa |
18/05/2024 | Gaziantep FK | vs | Fatih Karagümrük |
18/05/2024 | Kayserispor | vs | Konyaspor |
18/05/2024 | MKE Ankaragücü | vs | Pendikspor |
18/05/2024 | Samsunspor | vs | Alanyaspor |
19/05/2024 | Galatasaray | vs | Fenerbahçe |
Tarih | Ev Sahibi | Sonuç | Konuk Takım |
---|---|---|---|
11/05/2024 | Kocaelispor | 0 - 2 | Sakaryaspor |
11/05/2024 | Erzurumspor FK | 0 - 4 | Eyüpspor |
11/05/2024 | Boluspor | 2 - 1 | Çorum FK |
11/05/2024 | Göztepe | 1 - 1 | Bodrum FK |
11/05/2024 | Adanaspor | 1 - 0 | Bandırmaspor |
11/05/2024 | Tuzlaspor | 1 - 1 | Gençlerbirliği |
11/05/2024 | Şanlıurfaspor | 2 - 0 | Manisa FK |
10/05/2024 | Giresunspor | 1 - 2 | Ümraniyespor |
10/05/2024 | Keçiörengücü | 1 - 1 | Altay |
Tarih | Ev Sahibi | Sonuç | Konuk Takım |
---|---|---|---|
Hük. | Bursaspor | 3 - 0 | Van Spor FK |
04/05/2024 | Altınordu | 3 - 3 | Ankaraspor |
04/05/2024 | Bucaspor 1928 | 3 - 1 | Diyarbekir Spor |
04/05/2024 | Serik Belediyespor | 0 - 6 | Esenler Erokspor |
04/05/2024 | Beyoğlu Yeniçarşıspor | 3 - 1 | Karacabey Belediye Spor |
04/05/2024 | Adıyaman FK | 4 - 1 | Hes İlaç Afyonspor |
04/05/2024 | Ankara Demirspor | 5 - 2 | Yeni Mersin İdman Yurdu |
04/05/2024 | Kırklarelispor | 1 - 3 | Zonguldak Kömürspor |
04/05/2024 | Kırşehir Futbol SK | 4 - 5 | 1461 Trabzon FK |
Tarih | Ev Sahibi | Sonuç | Konuk Takım |
---|---|---|---|
27/04/2024 | Malatya Arguvanspor | 3 - 4 | Talasgücü Belediyespor |
27/04/2024 | Gümüşhanespor | 2 - 4 | Kepezspor FAŞ |
27/04/2024 | Artvin Hopaspor | 0 - 1 | 52 Orduspor FK |
27/04/2024 | Mardin 1969 Spor | 4 - 2 | İnegöl Kafkas GK |
27/04/2024 | Tarsus İdman Yurdu | 1 - 1 | Karabük İdmanyurdu Spor |
27/04/2024 | Ayvalıkgücü Belediyespor | 1 - 0 | Edirnespor |
27/04/2024 | Aliağa Futbol A.Ş. | 6 - 3 | Kırıkkalegücü FK |