Bugun...Kuzey İzmir TEKMER’de İzmir İçin Yola Çıkıldı

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ), Yaşar Üniversitesi ve Karşıyaka Belediyesi Kent A.Ş ortaklığında kurulan ve “Akıllı Şehirler”, “Akıllı Hareketlilik ve Akıllı Ulaşım”, “Akıllı Yaşam”, “Akıllı Yönetişim” temalarında hizmet verecek olan Kuzey İzmir Teknoloji Merkezi’nin (TEKMER) ilk yönetim kurulu toplantısına İKÇÜ ev sahipliği yaptı.

facebook-paylas
Güncelleme: 16-07-2021 11:04:54 Tarih: 16-07-2021 10:54

Kuzey İzmir TEKMER’de İzmir İçin Yola Çıkıldı

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ), Yaşar Üniversitesi ve Karşıyaka Belediyesi Kent A.Ş ortaklığında kurulan ve “Akıllı Şehirler”, “Akıllı Hareketlilik ve Akıllı Ulaşım”, “Akıllı Yaşam”, “Akıllı Yönetişim” temalarında hizmet verecek olan Kuzey İzmir Teknoloji Merkezi’nin (TEKMER) ilk yönetim kurulu toplantısına İKÇÜ ev sahipliği yaptı.

Devlet üniversitesi, vakıf üniversitesi ve yerel yönetimin paydaşlığıyla Türkiye’de bir ilki hayata geçiren, bilim ve girişimcilik altyapısı ile de İzmir’in akıllı şehir temasına katkı sunacak TEKMER’in ilk toplantısına; İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Saffet Köse, Yaşar Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Ahmet Yiğitbaşı, Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Cemali Dinçer, Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) İzmir Müdürü Dr. Levent Arslan, Kent A.Ş. Yönetim Kurulu Murahhas Üye Haldun Ertan, Yaşar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Levent Kandiller, İKÇÜ’den Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Adnan Kaya, Prof. Dr. Turan Gökçe, Prof. Dr. M.İrfan Karadede,  Rektör Danışmanı Doç. Dr. Yasin Bulduklu,  Genel Sekreter Nurettin Memur katıldı.

“Aliağa- Çandarlı-Menemen-Karşıyaka-Çiğli odaklı…”

İKÇÜ Rektörü Prof. Dr. Köse, TEKMER projesi hakkında bilgi verdiği açılış konuşmasında, günümüzde, kaynakların aşırı kullanımı, çevre ve sağlık sorunlarının artışı, kent sorunlarının artışına sebep olduğuna dikkat çekerek; ortak çözümlerin ortak paydasında ‘Akıllı Şehirler’ kavramının ön plana çıktığını kaydetti. Bu sebeple. Kuzey İzmir TEKMER için “Akıllı Şehirler, Akıllı Hareketlilik ve Akıllı Ulaşım, Akıllı Yaşam, Akıllı Yönetişim” temalarının belirlendiğini kaydeden Rektör Köse, “Aliağa- Çandarlı-Menemen-Karşıyaka-Çiğli odaklı İzmir’in kuzeyini temel etkinlik alanı olarak belirlerken İzmir’in geneline hizmet sunulması planlanmaktadır.Kuzey İzmir Bölgemizdeki TEKMER alanımızda, üniversitelerimizde akademisyenler tarafından yürütülen projelerden elde edilen ürün, malzeme, üretim yöntemi gibi çıktıların ticarileştirilmesini sağlamak için iş fikri sanayici eşleştirmeleri etkili bir şekilde gerçekleştirilecektir” dedi.

Rektör Köse aylardır kurumlar arası yapılan görüşmeler, Ar-Ge çalışmalarının hayata geçirilmesinden duyduğu memnuniyeti paylaşarak emeği geçen tüm ekip gönüllerine katkılarından dolayı ayrı ayrı teşekkür etti Prof. Dr. Köse, “Katma değeri yüksek, bilgi yoğun ve yenilikçi işletmelerin kurulması ve geliştirilmesini sağlamak için kuracağımız TEKMER e en baştan beri destek veren imkân sağlayan Karşıyaka Belediyemizin Başkanı Dr. Cemil Tugay’a teşekkür ederim. KOSGEB Müdürümüz Dr. Levent Aslan A bize ve TEKMER projemize inandığı, bütün süreçte yanımızda olduğu ve bu ekibin bir araya gelmesindeki önemli katkılarından dolayı özellikle teşekkür ederim. Geniş araştırma olanakları ve bilgi gücüne sahip üniversite ile sanayiyi bir araya getirmek için KOSGEB katkılarının önemli olduğunu düşünüyorum. İzmir’imizin güzide değeri Yaşar Üniversitesi ile birçok alanda ortak çalışmalar yapmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu projede de beraber çalışacağımız için Sayın Yaşar Üniversitesi Rektörü, Prof. Dr. Mehmet Cemali Dinçer hocama, ülkeler arasında rekabette ve dünya ekonomisinde söz sahibi olmada üretimin, araştırmanın önemini hepimiz biliyoruz. İzmir’imize yaptığı sayısız katkılarına mazhar olduğumuz, bizimle birlikte çalışmayı kabul ettiği için Yaşar Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Ahmet Yiğitbaşı’na, tüm TTO ekiplerimize, hocalarımıza, Karşıyaka Kent AŞ’den Mütevelli Heyeti Başkanı Haldun Ertan ile Kent A.Ş. Danışmanı Hakan Barçın nezdinde tüm personele ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.

“Kuzey aksından İzmir’e büyük katkı…”

Yaşar Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Ahmet Yiğitbaşı da TEKMER ile İzmir’in Ar-Ge, inovasyon, girişimcilik ekosistemine, Kuzey İzmir aksından çok önemli bir altyapı kavuşturulacağını vurguladı. Yiğitbaşı, “Bu anlamda Sanayi Teknoloji Bakanlığı, KOSGEB ve TÜBİTAK’ın desteklerinin olması Kuzey İzmir TEKMER’e önemli bir itibar kazandırmaktadır.  Üniversite olarak ARGE konusunda bugüne kadar başvuran birçok girişimciye tüm birimlerimizdeki birikimlerimizi ve desteğimizi aktardık, aktarmaya devam ediyoruz. TÜBİTAK tarafından açıklanan Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi'nde her geçen sene yükselişimizi sürdürüyoruz.  Minerva Kuluçka Merkezimiz birçok girişimcinin hayallerini hayata geçirmesine imkân sağlamaya devam ediyor. Kamusal alandaki koordinasyon Türkiye’nin kaynaklarının en iyi şekilde kullanılmasının yolunu açacaktır. Bu noktada Kuzey İzmir TEKMER ile İzmir’in Ar-Ge, inovasyon, girişimcilik ekosistemine, Kuzey aksından çok önemli bir altyapı sağlayacaktır.” dedi.

“İzmir’in faaliyete geçecek ilk teknoloji geliştirme merkezi…”

Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemali Dinçer, İzmir Teknoparklarındaki yoğunluğun kapasiteyi kaldıramadığı için mevcut potansiyelin çevre illerdeki teknoloji geliştirme bölgelerine kaydığına dikkat çekti. Bu anlamda 2019’da yapılan düzenlemeyle Kuzey İzmir TEKMER yolunun açıldığını kaydeden Prof. Dr. Dinçer, “2016 yılından bu yana İzmir Teknoparklarının kapasite artışı yapılmadığından ekosistemimizdeki teknolojik bireysel girişimcilerin ve girişimci şirketlerin projelerine yasal destek sağlayan çalışma ortamı maalesef sağlanamamakta, bu nedenle çevre illerdeki üniversitelerin teknoloji geliştirme bölgelerinde yüksek doluluk oranı göze çarpmaktadır. Bugün İzmir Teknoparklarında toplam 400 civarı girişimci firma ve yaklaşık 2300 civarı nitelikli personel yer almaktadır. 2019’da yapılan özelleştirme çağrısından sonra içerisinde yer aldığımız TEKMER projesi başvurusu kabul edilerek; İzmir’in faaliyete geçecek ilk teknoloji geliştirme merkezi olma şansını elde etmemizi sağlamıştır. Her iki üniversitemizin akademik birikimi, laboratuvar altyapıları, Karşıyaka Belediyemizin elinde bulunan yerel yönetim uygulamaları, veri bankasının varlığı, bu merkezde yer alan projelere çok önemli destek sağlayacaktır. Kuzey İzmir TEKMER’in başarısı İzmir’in ArGE, inovasyon, girişimcilik ekosistemine birlikte daha büyük katkı sağlayacak adım atmamız için bizleri daha da cesaretlendireceğine inanıyorum. Bu ortaklığın hayırlara vesile olmasını dilerim.” diye konuştu.

“Şimdiden büyük ilgi görmeye başladı.”

Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, “Kuruluşu itibariyle örnek alınması gereken İzmir’de ve Türkiye’de bir ilki teşkil eden bir oluşumun içinde yer almaktan gurur duyuyoruz.” diyerek hem İzmir’e hem Türkiye’ye katkıda bulunmanın memnuniyet verisi olduğunu söyledi. Başkan Tugay, “Akılla, bilime, veriye dayalı bir iş birliği, birikimi olan akademisyenlerin, girişimci ruhu olan herkesin rüyalarındaki gerçek uygulamalara dönüştüreceği çok etkili bir merkez olacağına yürekten inanıyorum. Bugüne kadar ki başvurulara baktığımızda merkezimizden çok başarılı sonuçlar alacağımıza dair göstergeleri memnuniyetle takip ediyoruz. Kent merkezinde, kolay ulaşılabilecek bir uzaklıkta gerçekleştirilecek projelerin belki de ilk uygulama alanı Karşıyaka olacaktır. Bunlar bizim için çok değerli duygular. İKÇÜ komşu yerleşim alanında mühendislik alanında girişimci ruhu ile kendini hızla geliştiren bir üniversite. Teknoloji ve girişimcilik alanlarında hayranlıkla izlediğim Yaşar Üniversitesi’nin çok önemli yatırımlarının olduğunu biliyoruz. Kendi sorunlarımızı çözmek kadar ülkemize ve dünyaya örnek olacak çözüm önerileri koyma adına başarılı olacağımıza inanıyorum. Katkı veren tüm ekibe teşekkür ediyorum. Belediye olarak her türlü çabayı göstermeye devam edeceğiz” dedi.

“Mikro girişimcilik artık dünyanın trendinde…”

KOSGEB İzmir Müdürü Dr. Levent Arslan da kurumsal anlamda bu projeye destek olmaktan duydukları memnuniyeti paylaşarak; Pandemi sonrası özellikle ofis çalışanlarında gözlemlenen davranışların mikro girişimciliğe olan ilgiyi arttırdığını belirtti.  Dr. Aslan, “Yapılan araştırmalar, çalışanların yüzde yirmisinin ofis ortamına dönmek istemediğini, üniversitedeki gençlerimizin de artık girişimciliği kariyer hedefi olarak gördüğünü gösteriyor. Bu çalışmalar mikro girişimcilik alanının artan bir trend ile hem ülkemizin hem de dünya ekonomisinin gündeminde olacağını gösteriyor. KOSGEB olarak girişimcilik ve yenilik ekosistemine katkılarıyla ön plana çıkan bu üç kurumumuzu, KOSGEB destek programı modelinde bir araya getirmek, paydaşlar itibariyle böyle bir modeli Türkiye’de uygulayan ilk şehir olmaktan memnuniyet duyuyoruz. Biz burada öyle bir ekosistem kurmalıyız ki; sadece İzmir ve Türkiye’deki potansiyeli değil yurtdışındaki girişimcileri de buraya çekelim.” şeklinde sözlerini tamamladı.

Karşılıklı olarak imzalanan protokollerin ardından yönetim kurulu toplantısı sona erdi.FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EGE Haberleri

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Beşiktaş 4 3 0 1 7 0 10 +7
2 Trabzonspor 4 3 0 1 10 4 10 +6
3 Fenerbahçe 4 3 0 1 6 1 10 +5
4 Konyaspor 4 3 0 1 7 3 10 +4
5 Galatasaray 4 2 0 2 8 5 8 +3
6 Hatayspor 4 2 1 1 9 3 7 +6
7 Fatih Karagümrük 4 2 1 1 7 3 7 +4
8 Kayserispor 4 2 1 1 4 4 7 0
9 Altay 4 2 2 0 8 6 6 +2
10 Yeni Malatyaspor 4 2 2 0 4 8 6 -4
11 Alanyaspor 4 2 2 0 3 9 6 -6
12 Göztepe 4 1 1 2 5 5 5 0
13 Kasımpaşa 4 1 1 2 5 5 5 0
14 Gaziantep FK 4 1 2 1 4 5 4 -1
15 Antalyaspor 4 1 2 1 4 7 4 -3
16 Sivasspor 4 0 2 2 4 6 2 -2
17 Adana Demirspor 4 0 2 2 2 7 2 -5
18 Çaykur Rizespor 4 0 3 1 2 8 1 -6
19 Başakşehir FK 4 0 4 0 2 6 0 -4
20 Giresunspor 4 0 4 0 0 6 0 -6
Takım O G M B A Y P AV
1 Ümraniyespor 5 5 0 0 13 0 15 +13
2 Eyüpspor 5 4 1 0 10 6 12 +4
3 Tuzlaspor 4 3 0 1 8 3 10 +5
4 Manisa FK 5 3 2 0 8 6 9 +2
5 BB Erzurumspor 5 3 2 0 4 5 9 -1
6 MKE Ankaragücü 4 2 0 2 6 1 8 +5
7 Kocaelispor 5 2 2 1 4 6 7 -2
8 Boluspor 4 2 2 0 6 4 6 +2
9 Samsunspor 4 2 2 0 6 6 6 0
10 Bandırmaspor 5 2 3 0 4 5 6 -1
11 Denizlispor 5 2 3 0 4 6 6 -2
12 Menemenspor 5 2 3 0 6 11 6 -5
13 Adanaspor 5 1 2 2 7 7 5 0
14 Bursaspor 5 1 3 1 7 8 4 -1
15 Keçiörengücü 5 1 3 1 4 8 4 -4
16 Altınordu 5 1 3 1 6 11 4 -5
17 Gençlerbirliği 5 1 3 1 5 11 4 -6
18 İstanbulspor 3 1 2 0 6 6 3 0
19 Balıkesirspor 4 1 3 0 3 7 3 -4
Takım O G M B A Y P AV
1 Eyüpspor 38 28 2 8 82 25 92 +57
2 Sakaryaspor 38 21 5 12 74 35 75 +39
3 Kırşehir Belediyespor 38 21 8 9 57 32 72 +25
4 Kırklarelispor 38 19 6 13 60 32 70 +28
5 Van Spor 38 21 11 6 59 35 69 +24
6 Bodrumspor 38 18 11 9 80 48 63 +32
7 Etimesgut Belediyespor 38 18 13 7 63 36 61 +27
8 Karacabey Belediyespor 38 15 12 11 52 41 56 +11
9 Turgutluspor 38 16 16 6 44 56 54 -12
10 Serik Belediyespor 38 13 11 14 51 48 53 +3
11 Pendikspor 38 15 16 7 66 53 52 +13
12 Pazarspor 38 15 18 5 60 64 50 -4
13 Tarsus İdman Yurdu 38 13 15 10 56 55 49 +1
14 Bayburt Özel İdare Spor 38 14 18 6 52 61 48 -9
15 Sivas Belediyespor 38 11 14 13 63 58 46 +5
16 1922 Konyaspor 38 11 18 9 47 49 42 -2
17 Kastamonuspor 38 8 18 12 31 58 36 -27
18 Elazığspor 38 10 22 6 61 90 33 -29
19 Mamak FK 38 6 26 6 32 121 24 -89
20 Kardemir Karabükspor 38 1 34 3 16 109 3 -93
Takım O G M B A Y P AV
1 Diyarbekirspor 30 20 2 8 43 18 68 +25
2 1928 Bucaspor 30 20 3 7 58 18 67 +40
3 Yeşilyurt Belediyespor 30 17 8 5 50 27 56 +23
4 Ofspor 30 14 5 11 43 31 53 +12
5 Arnavutköy Belediye 30 13 8 9 40 29 48 +11
6 Edirnespor 30 12 9 9 34 31 45 +3
7 Belediye Derincespor 29 10 9 10 38 29 40 +9
8 Artvin Hopaspor 30 10 11 9 41 44 39 -3
9 Fatsa Belediyespor 30 10 12 8 22 31 38 -9
10 Kızılcabölükspor 30 9 11 10 34 33 37 +1
11 Nevşehir Belediyespor 30 9 14 7 31 31 34 0
12 Çankaya FK 30 10 16 4 28 48 34 -20
13 1877 Alemdağspor 30 9 15 6 37 48 33 -11
14 Antalya Kemerspor 30 7 17 6 27 50 27 -23
15 Payasspor 29 5 16 8 29 53 23 -24
16 Manisaspor 30 1 20 9 22 56 12 -34
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 17/09/2021 Altay vs Göztepe
 17/09/2021 Yeni Malatyaspor vs Fatih Karagümrük
 18/09/2021 Sivasspor vs Gaziantep FK
 18/09/2021 Kasımpaşa vs Trabzonspor
 18/09/2021 Adana Demirspor vs Çaykur Rizespor
 18/09/2021 Antalyaspor vs Beşiktaş
 19/09/2021 Giresunspor vs Konyaspor
 19/09/2021 Galatasaray vs Alanyaspor
 19/09/2021 Başakşehir FK vs Fenerbahçe
 19/09/2021 Hatayspor vs Kayserispor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 16/09/2021 İstanbulspor vs MKE Ankaragücü
 18/09/2021 Eyüpspor vs BB Erzurumspor
 18/09/2021 Manisa FK vs Bandırmaspor
 19/09/2021 Tuzlaspor vs Bursaspor
 19/09/2021 Samsunspor vs Gençlerbirliği
 19/09/2021 Adanaspor vs Ümraniyespor
 19/09/2021 Altınordu vs Denizlispor
 20/09/2021 Boluspor vs İstanbulspor
 20/09/2021 Balıkesirspor vs Keçiörengücü
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 18/09/2021 Hekimoğlu Trabzon vs Niğde Anadolu FK
 18/09/2021 Sarıyer vs Turgutluspor
 19/09/2021 Bayburt Özel İdare Spor vs Serik Belediyespor
 19/09/2021 Sivas Belediyespor vs Kahramanmaraşspor
 19/09/2021 Van Spor FK vs Diyarbekir Spor
 19/09/2021 Bodrumspor vs Ergene Velimeşe
 19/09/2021 İnegölspor vs Etimesgut Belediyespor
 19/09/2021 Somaspor vs Afjet Afyonspor
 19/09/2021 Ankaraspor vs Adıyaman 1954 SK
 19/09/2021 Çorum FK vs Sakaryaspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 18/09/2021 Sancaktepe FK vs 1954 Kelkit Bld.Spor
 19/09/2021 Batman Petrolspor vs Bergama Belediyespor
 19/09/2021 Elazığspor vs Artvin Hopaspor
 19/09/2021 Kahta 02 Spor vs Karaman Belediyespor
 19/09/2021 Erbaaspor vs Çatalcaspor
 19/09/2021 Nevşehir Belediyespor vs Osmaniyespor FK
 19/09/2021 Arnavutköy Belediye vs Bursa Yıldırımspor
 19/09/2021 Belediye Kütahyaspor vs Fatsa Belediyespor
 19/09/2021 Hendek Spor vs Başkent Gözgözler Akademi FK
HABER ARA
YUKARI YUKARI