Bugun...Türkiye'nin dediğine geldiler! Avrupa Birliği Moody's'e karşı harekete geçti

"Tarafsızlığı" tartışılan uluslararası derecelendirme kuruluşu Moody's'e, 3 milyon 703 bin euro ceza kesildi. Uzmanlar, kuruluşun itibar kaybettiği görüşünde.

facebook-paylas
Tarih: 01-04-2021 11:59

Türkiye'nin dediğine geldiler! Avrupa Birliği Moody's'e karşı harekete geçti

"Tarafsızlığı" tartışılan uluslararası derecelendirme kuruluşu Moody's'e, 3 milyon 703 bin euro ceza kesildi. Uzmanlar, kuruluşun itibar kaybettiği görüşünde.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Avrupa Birliği'nin kestiği ceza ile gündemde.

Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Otoritesi, grubun 5 ülkedeki birimlerine toplam 3 milyon 703 bin euro para cezası kesti. Kuruluşun, yüzde 10'un üzerinde pay sahibi veya yönetim kurulu üyesi olduğu şirketlere, yasalara aykırı biçimde kredi derecelendirmesi yaptığı tespit edildi.

Yüzde 5'in üzerinde pay sahibi olduğu durumlarda da çıkar çatışmasını gizlediği ortaya çıktı. Avrupa Birliği düzenlemelerinin 2013 ile 2017 yılları arasında, Fransa, Almanya, İspanya, İtalya ve İngiltere'de ihlal edildiği belirlendi.

"DERECELENDİRMELER POLİTİK SEBEPLERE DAYANIYOR"

Uzmanlar, Moody's'in notlarını ekonomiden çok siyasi gündemlerle belirlediğine dikkat çekiyor.

İstanbul Kent Üniversitesi Öğretim Üyesi Rahmi İncekara, "Bu kuruluşların analizlerinde önemli raporlar yer alıyor ama siyasi konjonktüre göre harekete ettiklerini görüyoruz. Türkiye ile ilgili metinlere baktığımızda, bir önceki metinlere benzer metinler görüyoruz. Derecelendirmeler politik sebeplere dayanıyor" diyor.

Uzmanlar, daha önce de 5 milyon euro ceza kesilen Moody's'in itibar kaybettiğini, notlarının tartışılır hale geldiğini söylüyor.FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EKONOMİ Haberleri

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARA
YUKARI YUKARI