Bugun...Çimento, cam ve seramik sektörlerinin 2023 yılı ihracat şampiyonları açıklandı

Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği (ÇCSİB) tarafından düzenlenen 6. İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni’nde konuşan ÇCSİB Başkanı Erdem Çenesiz, 2023 yılında başlayan ve bu yılın ilk yarısında da devam eden ihracattaki düşüşte sona gelindiğini söyledi.

facebook-paylas
Güncelleme: 29-06-2024 16:44:12 Tarih: 29-06-2024 15:42

Çimento, cam ve seramik sektörlerinin 2023 yılı ihracat şampiyonları açıklandı

Çimento, cam ve seramik sektörlerinin 2023 yılı ihracat şampiyonları açıklandı

ÇCSİB Başkanı Erdem Çenesiz’den ihracatta yeniden yükseliş sinyali

“Finansman maliyetleri düşerse sektörlerimiz en zor günleri geride bırakacak”

Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği (ÇCSİB) tarafından düzenlenen 6. İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni’nde konuşan ÇCSİB Başkanı Erdem Çenesiz, 2023 yılında başlayan ve bu yılın ilk yarısında da devam eden ihracattaki düşüşte sona gelindiğini söyledi. Yılın ikinci yarısı itibarıyla toparlanma, son çeyrek itibarıyla da yükseliş beklediklerini belirten Çenesiz, “AB faiz indirimi, ABD’deki seçimler öncesi yaşanması beklenen hareketlilik ve küresel ortamdaki haksız rekabeti önlemesini beklediğimiz antidamping soruşturmaları gibi sektörümüzün ihracatını artıracak son derece önemli gelişmeler yaşanıyor. Bu süreci fırsata çevirmek için ise başta enerji fiyatlarında yıl sonuna kadar artış yapılmaması olmak üzere işletmelerin yüksek finansman maliyetlerinin düşürülmesine yönelik talep ve beklentilerimiz bulunuyor” dedi.

Seramik, çimento, cam sektörlerinin ihracatçı firmalarını bünyesinde bulunduran ve 2 binin üzerinde üyesiyle tek ve koordinatör ihracatçı birliği olan Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği (ÇCSİB), 2023 yılı ihracat şampiyonlarını açıkladı. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Dış Ticaret Kompleksi’nde düzenlenen 6. İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni’ne Ticaret Bakan Yardımcısı Volkan Ağar, TİM Başkanı Mustafa Gültepe, ÇCSİB Başkanı Erdem Çenesiz, ÇCSİB Başkan Yardımcıları Tansu Kumru ve Abdulhamit Akçay ile Birlik üyesi firmalar katıldı.

Mustafa Gültepe: “2028 hedefi için ihracatımızı

her yıl yüzde 10 artırabilmeliyiz”

Türkiye’nin 2028 yılı ihracat hedeflerine dikkat çeken TİM Başkanı Mustafa Gültepe, “Cumhurbaşkanımızın her fırsatta vurguladığı gibi Türkiye ekonomisi yatırım, üretim, istihdam ve ihracat olmak üzere dört temel sütun üzerinde yükseliyor. Bu dört başlıkta ne kadar yol katedebilirsek ülkemizin kalkınmasına, milletimizin refahına da o kadar katkı sunabiliriz. Yani daha çok üretmek, ürettiğimize değer katmak ve ihraç etmek durumundayız. 2028’de 375 milyar dolarlık mal ihracatı öngörüyoruz. Hedefe ulaşabilmemiz için ihracatımızı her yıl yüzde 10 artırmak durumundayız. Ancak son bir buçuk yıldır işler istediğimiz gibi gitmiyor. İçeride maliyetlerdeki olağanüstü artışa rağmen kur neredeyse yerinde sayıyor. Son bir yılda üretim maliyetlerimiz en az yüzde 100 arttı. Aynı dönemde dolar kurundaki artış sadece yüzde 27. Kurun artmadığı yerde biz pahalı kalıyoruz. Asya’daki rakiplerimize göre üretim maliyetlerimiz yüzde 30-40 daha pahalı. Avrupa’daki bazı ülkelere göre ise yüzde 15-20 pahalıyız. Dolayısıyla her geçen gün rekabet gücümüz zayıflıyor. İhracat daraldığında üretim kapasitesi düşüyor, yatırım iştahı azalıyor, istihdamımız geriliyor. Yani tam bir domino etkisiyle bütün ana sütunlar zayıflıyor. Oysa enflasyonla mücadele ettiğimiz bu dönemde ihracata daha çok önem vermemiz gerekiyor. Dolayısıyla ekonomi yönetiminin ihracatçının elini zayıflatan, önümüze bariyer oluşturan, üretim ve istihdamımıza zarar veren engelleri kaldıracağına inanıyorum” dedi.

Erdem Çenesiz: “İhracattaki yerli katma değer

oranımızla sanayi ürünleri arasında rekor kırdık”

Dünya ekonomisinin yavaşladığı 2023 yılında çimento, cam ve seramik sektörlerindeki küresel ihracat hacminin yüzde 11,5 daraldığını söyleyen ÇCSİB Başkanı Erdem Çenesiz, “2022 yılında toplam ihracatını 5,6 milyar dolar ile tarihinin en yüksek seviyesine ulaştıran üç sektörümüz, dünyadaki gelişmelerden ve haksız rekabet ortamından etkilendi ve bunun neticesinde 2023 yılı ihracatımız 4,9 milyar dolar oldu. Ancak bu düşüşe rağmen ihracattaki yerli katma değer oranımızı kaybetmedik ve yüzde 80 gibi sanayi ürünleri arasında rekor olan bir oranla 4,9 milyar dolarlık ihracatımızın 3,9 milyar dolarından fazlasını ülkemize kazandırdık. Böylece bizden beş kat daha fazla ihracat rakamına ulaşan sektörlerden daha yüksek seviyede ihracatta yerli katma değer oranına ulaştık” dedi.

“Güvenilir bir tedarikçi olarak avantaj sahibiyiz”

2024 yılının ilk yarısında özellikle inşaat sektöründeki hareketlilik ile birlikte iç talebin arttığını, ihracatın ise geçen yılın aynı döneminin altında kaldığını ifade eden Çenesiz, “Ancak Birlik olarak önümüzdeki dönemden umutluyuz. Çünkü en zor günler geride kaldı. Bundan sonra ihracatımızın yeniden yükselişe geçmesi için önümüzde çok ciddi fırsatlar var. Avrupa Merkez Bankası’nın faiz indirimine başlaması, AB ve İngiltere pazarlarındaki toparlanma ile ABD’de seçimlerden önce pazarın hareketlenmesine yönelik beklentiler sektörlerimiz için son derece önemli gelişmeler. Bunlara ek olarak seramik sektörü özelinde ABD ve AB’nin Hindistan ve Çin menşeli seramik ürünleri için başlattığı ve yakın zamanda başlatmasının beklendiği antidamping soruşturmaları da güvenilir bir tedarikçi konumunda olan ülkemize büyük avantaj sağlayacak” diye konuştu.

“Enerji fiyatlarına yıl sonuna kadar

artış yapılmamasını bekliyoruz”

Çenesiz, bu avantajların fırsata dönüşmesi için kamudan talep ve beklentileri olduğunu söyleyerek şöyle devam etti; “Ülkemizde sürdürülen enflasyonla mücadeleyi destekliyor, özellikle yılın ikinci yarısı itibarıyla enflasyondaki düşüşün hızlanmasına yönelik beklentileri memnuniyetle karşılıyoruz. Ancak enflasyon düşerken faizlerin ve finansman maliyetlerimizin de düşmesi gerekiyor. Özellikle son bir buçuk yılda finansman maliyetlerimizde ciddi artışlar yaşandı. 2022 yılı Aralık ayında brüt asgari ücretin maliyeti yaklaşık 348 dolarken şu anda bu maliyet 607,5 dolar civarında. 1,5 yıldaki artış oranı dolar bazında yüzde 74,6. Sektörlerimizin bir kısmı emek yoğun sektörler arasında yer alıyor ama biz sadece kendi sektörlerimiz değil, emek yoğun tüm sektörler adına bu bilgileri paylaşıyoruz. Bunun yanı sıra üç sektörümüzün de enerji yoğun olması nedeniyle enerji maliyetlerindeki artış, finansman dengemizi ciddi ölçüde etkiliyor. Dolayısıyla döviz kurları seviyesi ve maliyetlerimizin göz önünde bulundurulması ve bu doğrultuda enerji fiyatlarında yıl sonuna kadar bir artış yapılmaması yönünde bir beklentimiz bulunuyor.”

“AB ülkelerinin seramik sektöründen

çıkacağı yönündeki bilgiler asılsız”

Seramik sektöründeki gelişmeler hakkında da bilgi veren Çenesiz, Avrupa Birliği ülkelerinin seramik sektöründen vazgeçtiğine yönelik bazı asılsız bilgilerin dolaştığına dikkat çekerek, “Bu kesinlikle doğru bir bilgi değil. Kaldı ki rakamlar da bunun doğru olmadığını gösteriyor. Yaşlanan nüfusuna ve buna bağlı olarak sektörde istihdam edecek çalışan bulmakta zorlanmasına rağmen İtalya, seramik kaplama malzemelerinde alanında Avrupa ihracat rekortmeni ve dünya lideri. Teknoloji devi Almanya, vitrifiye seramik ihracatında Avrupa birincisi ve dünya üçüncüsü. İspanya, seramik kaplama malzemelerinde Avrupa ikincisi, dünya üçüncüsü. Bu ülkeler seramik üretiminden asla vazgeçmiyor çünkü seramiğin ülkeleri için sağladığı katma değerin farkındalar. Dolayısıyla bu sektörlerden çıkmak bir yana tam aksine AB Yeşil Mutabakatı çerçevesinde yatırımlarına devam ediyorlar. İtalya, İspanya ve Almanya tarafından seramik sektörüne verilen önemi hatırlatmaktaki amacımız, ülkemizde yanlış bir algı oluşmasına engel olmaktır. Biz de tıpkı bu ülkeler gibi dünyanın en güçlü oyuncularından biri olarak asılsız haberlere kulak asmadan yatırımlarımıza devam etmeliyiz” şeklinde konuştu.

Abdulhamit Akçay: “Küresel rekabet

için rekabetçi kura ihtiyaç duyuyoruz”

Dünyanın en büyük çimento ihracatçısı olarak küresel çimento ihracatının yüzde 10’unu gerçekleştiren Türk çimento sektörünün ihracatının son 10 yılda yüzde 96 arttığını açıklayan ÇCSİB Başkan Yardımcısı Abdulhamit Akçay, “Bu güçlü konumumuzu korumak ve rekabetçiliğimizi devam ettirebilmek için ihtiyaç duyduğumuz enstrümanların başında rekabetçi kur geliyor” açıklamasında bulundu. Son dönemde sektörün jeopolitik gelişmelerden ve iklim değişikliğinden etkilendiğini, bu süreçte Türkiye’nin yakından tedarik avantajıyla ön plana çıktığını belirten Akçay şunları söyledi; “Kızıldeniz’de yaşanan sıcak çatışmaların dünyanın en önemli küresel su yollarından biri olan Süveyş Kanalı’nı, küresel ısınma nedeniyle su seviyesinin düşmesinin ise Panama Kanalı’nı etkilediği bu dönemde Türk çimento sektörü olarak yakından tedarik avantajımız ve kaliteli ürünlerimizle öne çıkıyoruz. Bunu en iyi şekilde değerlendirmeli, mevcut pazarlarımızda derinleşirken yeni pazarlara da ulaşmalıyız.” Akçay ayrıca sektörün emisyon azaltım faaliyetleri için çalışmalarına devam ettiğini ancak bu sürecin hızlanması için mevzuat tarafında gerekli düzenlemelerin yapılmasını beklediklerini ifade etti.

Tansu Kumru: “Üretim üssü olmamızın

yanı sıra Ar-Ge üssü olmak için de çalışıyoruz”

Cam sektörünün ihracatının son dört yılda yüzde 50’nin üzerinde bir artışla 1,6 milyar doların üzerine çıktığını söyleyen ÇCSİB Başkan Yardımcısı Tansu Kumru ise “İhracat birim fiyatlarında da son dört yılda dolar bazında yüzde 30’un üzerinde artış sağladık. Bu da ihracatımızda katma değerli ürünlerin payının hızla arttığını gösteriyor. Dört milyon tonun üzerinde üretim kapasitesi ve yüksek ürün kalitesi ile 175 ülkeye ihracat yapan bir sektör olarak önümüzdeki dönemde de başta en büyük pazarımız olan Avrupa olmak üzere ABD, Orta Doğu ve Afrika gibi pazarlarda etkimizi genişletmeyi hedefliyoruz. Bu kapsamda Birliğimiz bünyesinde TurkishGlass markamız ile faaliyetlerimize aralıksız devam ediyoruz” dedi. Türk cam sektörünün dünyanın üretim üssü olmakla yetinmediğinin altını çizen Kumru şöyle devam etti; “Ar-Ge üssü olmak için de var gücümüzle çalışıyor, teknoloji ve ürün geliştirme, karbon ayak izini azaltma, dijitalleşme ve kapasite artırma odaklı yatırımlarımıza aralıksız devam ediyoruz.” Kumru, cam sektörünün günümüzde yakaladığı ivmeyi sürdürerek geleceğe taşıması ve iddialı ihracat hedeflerini gerçekleştirebilmesi için yerli üretimin haksız rekabet yaratan ithalata karşı korunmasının hayati önem taşıdığını da vurguladı.

Açılış konuşmalarının ardından düzenlenen törende, 2023 yılında “En Fazla İhracat Yapan Firmalar”, “En Yüksek İhraç Birim Fiyatına Sahip Firma” ve “İhracatını En Fazla Artıran Firma” kategorilerinde 12 alt sektörde faaliyet gösteren 44 firmaya toplam 74 ödül verildi.

2023 YILI İHRACAT ŞAMPİYONLARI

* Firmalar Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği’nin üyesidir.

ÇİMENTO SEKTÖRÜ

GENEL ÇİMENTO SEKTÖRÜ KATEGORİSİ

En Fazla İhracat Yapan Firmalar

1-MEDCEM GLOBAL PAZARLAMA A.Ş.

2-NUH ÇİMENTO SANAYİ A.Ş.

3-ÇİMSA ÇİMENTO SAN. TİC. A.Ş.

4-AKÇANSA ÇİMENTO SAN.VE TİC. A.Ş.

5-BATI ANADOLU GRUBU

İhracatını En Fazla Artıran Firma

TRAÇİM ÇİMENTO SAN. VE TİC. A.Ş.

GRİ ÇİMENTO KATEGORİSİ

En Fazla İhracat Yapan Firmalar

1-MEDCEM GLOBAL PAZARLAMA A.Ş.

2-NUH ÇİMENTO SANAYİ A.Ş.                                                                                                                                           

3-AKÇANSA ÇİMENTO SAN. VE TİC. A.Ş.                                                 

4-ÇİMSA ÇİMENTO SAN. TİC. A.Ş.                                                                              

5-BATI ANADOLU GRUBU

İhracatını En Fazla Artıran Firma

ÇİMSA ÇİMENTO SAN. TİC. A.Ş.                                                                               

BEYAZ ÇİMENTO KATEGORİSİ

En Fazla İhracat Yapan Firmalar

1- ÇİMSA ÇİMENTO SAN. TİC. A.Ş.

2- OYAK ÇİMENTO FABRİKALARI A.Ş.

İhracatını En Fazla Artıran Firma

OYAK ÇİMENTO FABRİKALARI A.Ş.

KLİNKER KATEGORİSİ

En Fazla İhracat Yapan Firmalar

 1. NUH ÇİMENTO SANAYİ A.Ş.                                                                  

 2. BATI ANADOLU GRUBU                                                                           

 3. ÇİMSA ÇİMENTO SAN. TİC. A.Ş.                                                             

 4. SYCS İNŞAAT ÇİMENTO SAN VE TİC. A.Ş.                                           

 5. MEDCEM GLOBAL PAZARLAMA A.Ş.

İhracatını En Fazla Artıran Firma

KAVÇİM ÇİMENTO SAN VE TİC. A.Ş.                                           

CAM SEKTÖRÜ

 • DÜZ CAM KATEGORİSİ

En Fazla İhracat Yapan Firmalar

 1. TÜRKİYE ŞİŞE VE CAM FABRİKALARI A.Ş.                                                               

 2. YORGLASS CAM SAN. VE TİC. A.Ş.                                                                                

 3. **

 4. STARGRUP CAM A. Ş.                                                                       

 5. **

En Yüksek İhraç Birim Fiyatına Sahip Firma

STARGRUP CAM A.Ş.

İhracatını En Fazla Artıran Firma

STARGRUP CAM A.Ş.

 • CAM EV EŞYASI KATEGORİSİ

En Fazla İhracat Yapan Firmalar

 1. TÜRKİYE ŞİŞE VE CAM FABRİKALARI A.Ş.                                                             

 2. GÜROK PAZARLAMA VE TİC. A.Ş.                                                                               

 3. ARDA CAM DIŞ TİC. A.Ş.                                         

 4. RAPSODİ DEKOR SAN. A.Ş.                                                               

 5. AKCAM CAM PLASTİK İNŞ. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.  

En Yüksek İhraç Birim Fiyatına Sahip Firma

RAPSODİ DEKOR SAN. A.Ş.

İhracatını En Fazla Artıran Firma

TÜRKİYE ŞİŞE VE CAM FABRİKALARI A.Ş.   

 • CAM AMBALAJ KATEGORİSİ

En Fazla İhracat Yapan Firmalar

 1. TÜRKİYE ŞİŞE VE CAM FABRİKALARI A.Ş.                                                                 

 2. GÜROK PAZARLAMA VE TİC. A.Ş.                                                                                 

 3. MARMARA CAM SAN. VE TİC. A.Ş.                                     

 4. BİRGİ SANAYİ A.Ş.                                        

 5. PARK CAM SAN. VE TİC. A.Ş.   

En Yüksek İhraç Birim Fiyatına Sahip Firma

MARMARA CAM SAN. VE TİC. A.Ş.

İhracatını En Fazla Artıran Firma

TÜRKİYE ŞİŞE VE CAM FABRİKALARI A.Ş.

 • İŞLENMİŞ CAM KATEGORİSİ

En Yüksek İhraç Birim Fiyatına Sahip Firmalar

 1. ILVA ÇAĞDAŞ CAM SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.                                                                            

 2. YAKUT CAM PVC İNŞ. SAN. VE TİC. A.Ş.                                                               

 3. STARGRUP CAM A.Ş.                                    

 4. ŞENYUVA ALÜMİNYUM SAN. VE TİC. A.Ş.                                                    

 5. **

İhracatını En Fazla Artıran Firmalar

STARGRUP CAM A.Ş.                                                                 

TRAKYA GRUP PLASTİK ALÜ. VE CAM SAN. TİC. LTD. ŞTİ.                                                   

YILDIZ CAM SAN. VE TİC. A.Ş.                                                      

 1. UĞURLU OTO CAM SAN.VE TİC. A.Ş.                                                  

 2. ILVA ÇAĞDAŞ CAM SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

SERAMİK SEKTÖRÜ

 SERAMİK KAPLAMA MALZEMELERİ KATEGORİSİ

En Fazla İhracat Yapan Firmalar

EKOM ECZACIBAŞI DIŞ TİC. A.Ş.

KALESERAMİK ÇANAKKALE KALEBODUR SERAMİK SAN. A.Ş.

EGE SERAMİK SAN. VE TİC. A.Ş.

 1. **

 2. YURTBAY SERAMİK SAN. VE TİC. A.Ş.  

En Yüksek İhraç Birim Fiyatına Sahip Firma

EKOM ECZACIBAŞI DIŞ TİC. A.Ş.

İhracatını En Fazla Artıran Firma

TERMAL SERAMİK SAN. VE TİC. A.Ş.

SERAMİK SAĞLIK GEREÇLERİ KATEGORİSİ

En Fazla İhracat Yapan Firmalar

 1. EKOM ECZACIBAŞI DIŞ TİC. A.Ş.

 2. KEY BANYO VE MUTFAK ÜRÜN. DIŞ. TİC. A.Ş.

 3. TURKUAZ SERAMİK SAN. VE TİC. A.Ş

 4. ÇANAKÇILAR SERAMİK SAN. VE TİC. A.Ş.

 5. İSVEA SERAMİK VE BANYO ÜRÜNLERİ SANAYİ A.Ş.

En Yüksek İhraç Birim Fiyatına Sahip Firma

ELEKS DIŞ TİCARET A.Ş.

İhracatını En Fazla Artıran Firma

EKOM ECZACIBAŞI DIŞ TİC. A.Ş.

PORSELEN SOFRA VE MUTFAK EŞYASI KATEGORİSİ

En Fazla İhracat Yapan Firmalar

KAR PORSELEN SAN. VE TİC. A.Ş.

HERİŞ SERAMİK VE TURİZM SAN. A.Ş.

KÜTAHYA PORSELEN SAN. A.Ş.

**

BOSS PORSELEN DIŞ TİC. A.Ş. 

En Yüksek İhraç Birim Fiyatına Sahip Firma

İhracatını En Fazla Artıran Firma

PORSER PORSELEN VE SERAMİK SAN. TİC. LTD. ŞTİ. 

SERAMİK SOFRA MUTFAK VE SÜS EŞYASI KATEGORİSİ

En Fazla İhracat Yapan Firmalar

 1. ÜNSA MADENCİLİK SERAMİK SAN. TİC. A.Ş.

 2. KÜTAHYA PORSELEN SAN. A.Ş.

En Yüksek İhraç Birim Fiyatına Sahip Firma

ÜNSA MADENCİLİK SERAMİK SAN. TİC. A.Ş.    

      (**) İSMİNİN AÇIKLANMASINI İSTEMİYOR.FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KOBİ HABERLERİ Haberleri

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Galatasaray 38 33 2 3 92 26 102 +66
2 Fenerbahçe 38 31 1 6 99 31 99 +68
3 Trabzonspor 38 21 13 4 69 50 67 +19
4 Başakşehir FK 38 18 13 7 57 43 61 +14
5 Kasımpaşa 38 16 14 8 62 65 56 -3
6 Beşiktaş 38 16 14 8 52 47 56 +5
7 Sivasspor 38 14 12 12 47 54 54 -7
8 Alanyaspor 38 12 10 16 53 50 52 +3
9 Çaykur Rizespor 38 14 16 8 48 58 50 -10
10 Antalyaspor 38 12 13 13 44 49 49 -5
11 Gaziantep FK 38 12 18 8 50 57 44 -7
12 Adana Demirspor 38 10 14 14 54 61 44 -7
13 Samsunspor 38 11 17 10 42 52 43 -10
14 Kayserispor 38 11 15 12 44 57 42 -13
15 Hatayspor 38 9 15 14 45 52 41 -7
16 Konyaspor 38 9 15 14 40 53 41 -13
17 MKE Ankaragücü 38 8 14 16 46 52 40 -6
18 Fatih Karagümrük 38 10 18 10 49 52 40 -3
19 Pendikspor 38 9 19 10 42 73 37 -31
20 İstanbulspor 38 4 27 7 27 80 16 -53
Takım O G M B A Y P AV
1 Eyüpspor 34 24 7 3 77 31 75 +46
2 Göztepe 34 21 6 7 60 20 70 +40
3 Sakaryaspor 34 17 8 9 50 35 60 +15
4 Bodrumspor 34 15 7 12 43 22 57 +21
5 Çorum FK 34 16 10 8 55 36 56 +19
6 Kocaelispor 34 16 11 7 48 41 55 +7
7 Boluspor 34 15 11 8 33 35 53 -2
8 Gençlerbirliği 34 13 9 12 39 33 51 +6
9 Bandırmaspor 34 13 10 11 49 32 50 +17
10 Erzurumspor FK 34 12 11 11 30 34 44 -4
11 Ümraniyespor 34 12 15 7 40 47 43 -7
12 Manisa FK 34 9 12 13 40 40 40 0
13 Keçiörengücü 34 10 14 10 34 43 40 -9
14 Adanaspor 34 11 17 6 28 45 39 -17
15 Şanlıurfaspor 34 9 14 11 32 37 38 -5
16 Tuzlaspor 34 9 14 11 35 47 38 -12
17 Altay 34 5 25 4 16 76 10 -60
18 Giresunspor 34 2 28 4 16 71 7 -55
Takım O G M B A Y P AV
1 Esenler Erokspor 36 26 5 5 83 29 83 +54
2 Van Spor FK 36 24 6 6 63 37 75 +26
3 Bucaspor 1928 36 21 5 10 54 25 73 +29
4 1461 Trabzon FK 36 21 6 9 71 39 72 +32
5 Ankaraspor 36 15 8 13 45 35 58 +10
6 Yeni Mersin İdman Yurdu 36 16 10 10 50 36 58 +14
7 Beyoğlu Yeniçarşıspor 36 15 14 7 47 38 52 +9
8 Karacabey Belediye Spor 36 13 11 12 43 37 51 +6
9 Ankara Demirspor 36 15 16 5 43 46 50 -3
10 Diyarbekir Spor 36 12 15 9 39 41 45 -2
11 Kırklarelispor 36 11 14 11 33 41 44 -8
12 Altınordu 36 10 13 13 45 39 43 +6
13 Hes İlaç Afyonspor 36 10 14 12 25 38 42 -13
14 Serik Belediyespor 36 10 16 10 29 45 40 -16
15 Nazilli Belediyespor 36 11 16 9 38 57 39 -19
16 Zonguldak Kömürspor 36 11 17 8 41 57 38 -16
17 Kırşehir Futbol SK 36 5 23 8 38 76 23 -38
18 Bursaspor 36 6 22 8 28 64 23 -36
19 Adıyaman FK 36 4 25 7 28 63 19 -35
Takım O G M B A Y P AV
1 Kepezspor FAŞ 28 22 2 4 67 18 70 +49
2 Aliağa Futbol A.Ş. 28 19 0 9 60 18 66 +42
3 Ayvalıkgücü Belediyespor 28 15 6 7 40 25 52 +15
4 52 Orduspor FK 28 14 7 7 40 28 49 +12
5 İnegöl Kafkas GK 28 13 7 8 37 30 47 +7
6 Edirnespor 28 13 10 5 45 28 44 +17
7 Mardin 1969 Spor 28 12 11 5 40 34 41 +6
8 K.Çekmece Sinopspor 28 10 10 8 41 31 38 +10
9 Karabük İdmanyurdu Spor 28 10 13 5 27 44 35 -17
10 Artvin Hopaspor 28 9 12 7 33 29 34 +4
11 Talasgücü Belediyespor 28 10 14 4 34 45 34 -11
12 Kırıkkalegücü FK 28 8 15 5 31 42 29 -11
13 Gümüşhanespor 28 4 14 10 25 49 22 -24
14 Malatya Arguvanspor 28 3 21 4 21 57 13 -36
15 Tarsus İdman Yurdu 28 2 22 4 20 83 10 -63
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 09/08/2024 Alanyaspor vs Eyüpspor
 09/08/2024 Antalyaspor vs Göztepe
 09/08/2024 Bodrum FK vs Gaziantep FK
 09/08/2024 Çaykur Rizespor vs Başakşehir FK
 09/08/2024 Fenerbahçe vs Adana Demirspor
 09/08/2024 Galatasaray vs Hatayspor
 09/08/2024 Kasımpaşa vs Konyaspor
 09/08/2024 Samsunspor vs Beşiktaş
 09/08/2024 Sivasspor vs Trabzonspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 11/05/2024 Kocaelispor 0 - 2 Sakaryaspor
 11/05/2024 Erzurumspor FK 0 - 4 Eyüpspor
 11/05/2024 Boluspor 2 - 1 Çorum FK
 11/05/2024 Göztepe 1 - 1 Bodrum FK
 11/05/2024 Adanaspor 1 - 0 Bandırmaspor
 11/05/2024 Tuzlaspor 1 - 1 Gençlerbirliği
 11/05/2024 Şanlıurfaspor 2 - 0 Manisa FK
 10/05/2024 Giresunspor 1 - 2 Ümraniyespor
 10/05/2024 Keçiörengücü 1 - 1 Altay
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 27/04/2024 Malatya Arguvanspor 3 - 4 Talasgücü Belediyespor
 27/04/2024 Gümüşhanespor 2 - 4 Kepezspor FAŞ
 27/04/2024 Artvin Hopaspor 0 - 1 52 Orduspor FK
 27/04/2024 Mardin 1969 Spor 4 - 2 İnegöl Kafkas GK
 27/04/2024 Tarsus İdman Yurdu 1 - 1 Karabük İdmanyurdu Spor
 27/04/2024 Ayvalıkgücü Belediyespor 1 - 0 Edirnespor
 27/04/2024 Aliağa Futbol A.Ş. 6 - 3 Kırıkkalegücü FK
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
YUKARI YUKARI