ギャンブル مواقع مراهنات смотреть порно онлайн ギャンブル المواقع المثيرة
مواقع مراهنات смотреть порно онлайн ギャンブル
Bugun...Çin-Türkiye Enerji Diyaloğu Forumu İzmir'de yapıldı

İzmir’de Türkiye-Çin Dostluk Vakfı ve Huan Qiu Ajansı SPIC tarafından desteklenen, “Gelecek için Doğayı Seç” Çin-Türkiye Enerji Diyaloğ Forumu düzenlendi. SPIC tarafından arka arkaya dört yıl boyunca Çin ile Türkiye arasında düzenlenen bir dizi kültürlerarası etkinlik geleneksel hale geldi.

facebook-paylas
Güncelleme: 05-11-2023 22:43:41 Tarih: 05-11-2023 22:36

Çin-Türkiye Enerji Diyaloğu Forumu İzmir'de yapıldı

SPIC, Gelecek Için Doğayı Seç

Çin-Türkiye Enerji Diyaloğu Forumunu Düzenledi

İzmir’de Türkiye-Çin Dostluk Vakfı ve Huan Qiu Ajansı SPIC tarafından desteklenen, “Gelecek için Doğayı Seç” Çin-Türkiye Enerji Diyaloğ Forumu düzenlendi. SPIC tarafından arka arkaya dört yıl boyunca Çin ile Türkiye arasında düzenlenen bir dizi kültürlerarası etkinlik geleneksel hale geldi.

İzmir İQ İnovasyon Merkezi’nde 3 Kasım’da SPIC’in ev sahipliğinde ki forum, Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği, Türkiye Cumhuriyeti Pekin Büyükelçiliği ve Türkiye-Çin Dostluk Vakfı ve Huan Qiu Ajansı tarafından düzenlenen “Gelecek için Doğayı Seç” Çin-Türkiye Enerji Diyalog Forumu başarıyla gerçekleştirildi.

Forumda, Türk ve Çinli konuşmacıların “Çin-Türkiye Enerji İşbirliği ve Kültürel Etkileri ” Paneli düzenlenireken, “Gelecek için Doğayı Seç” Çin-Türkiye Gençlik Paneli’nde ise Türk ve Çinli genç girirmşiler deneyimlerini anlatma fırsatı buldu. Forumda ayrıca iki rapor açıklanırken, kültürel temalı ebru sanattı ve resim sergileri de katılımcılar tarafından ilgiyle izlendi.

İzmir’de düzenlenen “Gelecek için Doğayı Seç” Formun amacı ise, Sürdürülebilir enerji geliştirme yollarını keşfetmeyi ve enerji, kültür, ekonomi ve ticaret alanlarında Çin ile Türkiye arasındaki alışverişi kolaylaştırmayı olarak taraflara işbirliğini hedefliyor.

 Dört yıldır aralıksız düzenli olaraak gerçekleştirilen forum etkinliğine; Türkiye’den ve Çin’den bazı üst düzey katılımcılar da, canlı veya video aracılığıyla konuşmacı olarak katımalarıyla gerçekleştirildi. İzmir’deki bu forumda, Türkiye Cumhuriyeti’nin Pekin Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa, Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Ekonomi̇ ve Ticaret Elçi Müşteşarı Liu Yuhua, SPIC Genel Müdür Yardımcısı Chen Haibin, Türkiye-Çin Dostluk Vakfı Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Yaşar, Huan Qiu Ajansı Genel Müdür Shan Chengbiao etkinliğe katılarak birer konuşma yaptı. Damnus Enerji ve Yatırım A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Nusret Cömert, Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Dış İlişkiler Daire Başkanlığından Selin Yaralı, İstanbul Koç Üniversitesi Dr. Altay Atlı, İzmir Valiliği Sosyal Etüt ve Projeler Müdürü Hatice Suna Bina ve Çin ve Türkiye’den sivil toplum ve düşünce kuruluşları, üniversiteler, işletmelerin temsilcileri ve diğer konuklar etkinlikta hazır bulundu.

Türkiye Cumhuriyeti’nin Pekin Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa, konuşmasında temiz enerji dönüşümünün tüm ülkelerin taşıması gereken ortak bir sorumluluk olduğunu ifade etti. Büyükelçi Musa, Enerji çeşitlendirmesi açısından, yalnızca karbon emisyonlarını azaltmakla kalmayıp, aynı zamanda enerji dönüşümünü güçlü bir şekilde teşvik etmek, temiz enerjinin gelişimini teşvik etmek ve istihdam ve ekonomik büyüme yaratırken çevrenin korunmasına yardımcı olmak için diğer etkili önlemleri de almamız gerektiğini vurguladı. Musa, Çin ile Türkiye arasındaki ilişkilerin çeşitli alanlarda sürekli gelişmesiyle birlikte, iki tarafın temiz enerji dönüşümü alanında kurduğu ortaklığın bölgesel ve küresel düzeyde olumlu etki yaratacağını söyledi.

Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Ekonomi̇ ve Ticaret Elçi Müşteşarı Liu Yuhua ise; Çin’in son 10 yılda aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 100’den fazla ülke ve bölgeyle enerji projesi iş birliği gerçekleştirdiğini, Çin-Türkiye’nin “Kuşak ve Yol” enerji iş birliğinde öne çıkan noktaların öne çıktığını söyledi. Yuhua, Hunutlu Elektrik Santrali gibi birçok kaliteli projenin Türkiye’nin yerel ekonomisine kalkınma ivmesi kazandırdığını ve “insanların hayatlarını aydınlattığını” vurgulayarak, İkili enerji işbirliği mekanizmalarının sürekli gelişmesiyle birlikte, enerji politikası ve teknoloji alışverişlerinin giderek daha sık hale geldiğini, bunun da “Kuşak ve Yol” boyunca ulusal enerjinin sürdürülebilir gelişiminin ortaklaşa inşa edilmesinde ve küresel enerji güvenliği ve istikrarının korunmasında önemli bir rol oynadığını da kaydetti.

SPIC Genel Müdür Yardımcısı Chen Haibin de video konferas aracılığı ile yaptığı konuşmasında, SPIC’in şu anda yeşil ve düşük karbonlu dönüşüm ve kalkınmayı teşvik etmek için her türlü çabayı gösterdiğini, fotovoltaik, yeni enerji ve temiz enerji üretimi kurulu kapasitesinin uzun yıllardır dünyada birinci sırada yer aldığını ifade etti. Chen Haibin, bu yılın mayıs ayı sonunda Hunutlu Elektrik Santrali’nin 21 MW’lık fotovoltaik enerji üretim projesinin tam kapasiteyle şebekeye bağlanarak Türkiye’de yeşil enerjinin gelişimine olumlu katkı sağladığını söyledi. Gelecekte SPIC’in Çin ile Türkiye arasındaki kültürel alışverişi teşvik etmeye devam edeceğini ve Çin ile Türkiye arasında kültürel bir iletişim köprüsü kurmaya çalışacağını açıkaldı. Gelecekte, SPIC’in iki taraf arasında daha derin ve daha önemli enerji işbirliğini ve kültürel alışverişi ortaklaşa teşvik etmek için tüm taraflarla birlikte çalışmaya istekli olduğunu da kaydetti.

Huan Qiu Ajansı Genel Müdür Shan Chengbiao konuşmasında, “Gelecek için Doğayı Seç'” etkinlik serisine bir kez daha katılmaktan onur duyduğunu belirtti. Bu etkinlik serisinin, Çin ile Türkiye arasında gençlerin kültürel alışverişinin yanı sıra yeşil enerji alanında pratik ve geliştirme deneyimi alışverişi için bir platform oluşturduğunu söyledi. Tüm taraflarla el ele vermeye, kendi avantajlarından aktif olarak yararlanmaya ve Çin ile Türkiye halkı arasındaki değişim ve karşılıklı öğrenmeyi teşvik etmeye yeni bir canlılık kazandırmaya istekli olduğunu da vurguladı.

Türkiye-Çin Dostluk Vakfı Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Yaşar da kürsiye çıkarak yaptığı konuşmasında, yeşil enerjinin sadece bir tercih olmadığını, aynı zamanda dünyanın hayatta kalması ve insanlığın gelecekteki gelişimiyle de ilgili olduğunu söyledi.  Vakıf Başkan Yardımcıs Yaşar, Çin ve Türkiye’nin yeşil enerjinin sürdürülebilir kalkınma fırsatını değerlendirmesi, güneş enerjisi, rüzgar enerjisi, hidroelektrik ve jeotermal enerji alanlarında iş birliğini güçlendirmesi ve yeşil bir gelecek yaratmak için birlikte çalışması gerektiğinin altını çizdi.

Forumda, “10 Yıl Boyunca İpek yolu Hayalleri, Yeşil Rüyayı Paylaşalım-Türkiye’deki Çinli Şirketlerin Sürdürülebilir Kalkınma Uygulamaları Hakkında 2023 Raporu” ve “Türkiye Enerji Politikası Bağlamındaki Son Gelişmeler: Türkiye-Çin Enerji İlişkileri ve İş birliği Etkileri” başlıklı çok dilli raporlar yayınlandı.

 Bunlar arasında, “Türkiye’deki Çinli İşletmelerin 2023 Sürdürülebilir Kalkınma Uygulama Raporu”, Çinli işletmelerin Türkiye’deki yatırım projelerini tartıştı, gözden geçirdi ve küresel sürdürülebilir kalkınma girişimlerinin iyi uygulamalarına yanıt verdi.

İKİ ÜLKE ARASINDA İKİ RAPOR AÇIKLANDI

Türkiye ve Çin arasında 2015 yılında imzalanan ve 33 ülkenin de araların bulunduğu ‘Bir Kuşak Bir Yol’ işbirliğine protokolüne dikkat çekmek için katılımcılarla sembolük imza etkinliği ile başlayan Forumun ikinci bölümünde; ülkeler arasında açıklanan iki Rapora da dikkat çekildi. Raporlarda, Çinli şirketlerin Türkiye’nin yerel ekonomisine, toplumuna, beşeri bilimlerine ve çevresine yaptığı olumlu katkılara odaklanıyor. “Türkiye Enerji Politikası Bağlamındaki Son Gelişmeler: Türkiye-Çin Enerji İlişkileri ve İş birliği Etkileri” başlıklı rapor, Türkiye’nin enerji politikası temelinde Türkiye’nin enerji geliştirme durumunu analiz etti. Raporda Çin-Türkiye enerji işbirliğinin mevcut durumu ve beklentileri ele alındı. SPIC Haber Merkezi sorumlusu ikili raporları yorumladı ve toplantıya katılan konuklar ikili raporların sonuçlarının açıklanmasına tanık oldu.

Forum içinde düzenlenen; “Çin-Türkiye Enerji İşbirliği ve Kültürel Etkileri ” Paneli’nde, Çin ve Türkiye’den akademisyenler ve sektör temsilcileri, “Uzlaşı Tartışması ve Çin-Türkiye Enerji İşbirliğinin Yeni Durumu” ve “Çin ve Türkiye Arasındaki Kültürel Değişimlerde Elde Edilen Başarıların Özeti ve Gelecek Beklentiler” başlıklı konuşmalarında derinlemesine fikir alışverişinde bulunuldu.

GENÇLERİN KARŞILIKLI ÜLKE ARASINDA DEĞİŞİMİ ÖNEMLİ

Bunlar arasında Dr. Altay Atlı, Çin ile Türkiye arasındaki kültürel değişim ve etkileşimde belirli sonuçların elde edildiğini ifade etti. Bir sonraki, yeni teknolojilerin sağladığı yeni fırsatları değerlendirmek ve Çin ve Türkiye gençliğinin entegrasyonu ve değişimi için daha fazla fırsat yaratmak olması gerektiğini vurguladı. Zhe Jiang Uluslarası Çalışmalar Üniversitesi Akdeniz Araştırma Enstitüsü Ekonomik, Ticari ve Sanayi Yatırım Araştırma Merkezi Direktörü Dr. Chen Yubao, son yıllarda Türkiye’nin ekonomik büyümesinden enerji talebinin giderek arttığını söyledi. Tamamlayıcı avantajlar elde etmek için Çin ve Türkiye’nin rüzgar enerjisi, güneş enerjisi, nükleer enerji vb. Alanlarda işbirliğini güçlendirebileceğini vurguladı. SPIC’in ilgili işlerinden sorumlu kişi, SPIC tarafından desteklenen Tsinghua Üniversitesi’nin TUNEM projesini tanıttı. Proje, Türkiye’den 30’dan fazla nükleer enerji uzmanına eğitim vererek, Çin ile Türkiye arasında yetenek alışverişinin gerçekleşmesine yardımcı oldu.

“Gelecek için Doğayı Seç” Çin Türkiye Gençlik Paneli’nde, Tsinghua Üniversitesi, Pekin Yabancı Diller Üniversitesi, İzmir Bakırçay Üniversitesi ve diğer üniversitelerden öğrencilerin temsilcileri ve SPIC (Şangay) Türkiye EMBA Şirketin ve SPIC (Şangay) Türkiye Şubesi’nden genç temsilcileri, “Temiz Enerjide İnovasyon ve Daha Yeşil Bir Gelecek” ve “Gençler için Düşük Karbonlu Yaşamın Hayal Kapılarını Açın” konularında yaşadıkları tecrübelerini paylaşırken karşılıklı fikir alışverişinde de bulundular. Yeşil kalkınma konusunda fikir birliğinin oluşturulmasını, yeşil kalkınma sorumluluğunun paylaşılmasını ve yeşil kalkınma eylemlerinin etkili bir şekilde uygulanmasınının iki ülke arasında önemine karşılıklı oalarak değindiler.

Ankara’dan gelen Ebru sanatçısı Fatma Sarıbaş Çinli öğrencisi ile birlikte katılımcılara Ebru sanatı etkinliği de geçekleştirildi.

Forumda ebru sanatı yanında ayrıca Çin yazılı hatıra kitap ayarçları, resim sergisi bir temalı sergi ve kültürel deneyim alanı da bulundu.

Forumda katılımcıların ilgisine iki ana temalı sergi de yer aldı : “Çin İşletmelerinin Türkiye’deki Kalkınma ve İnşa Başarıları” ve 2022 “Haydi Yeşil Gelecekler” Çin-Türkiye Gençlik Fotoğraf Yarışması Mükemmel Eserler. Kültürel deneyim alanında izleyiciler, Çin fırça kaligrafisi ve Türkiye ebru resminin geleneksel kültürel cazibesini gözlemledi ve deneyimledi.

ebru sanati

Bu etkinlik Çin ve Türkiye’deki siyasi, akademik ve medya çevrelerinde büyük ilgi gördü. Harbin Elektrik, AVIC(Çin) ve CAMCE(Çin) gibi Çinli şirketlerin temsilcileri, Çin ve Türkiye enerji endüstrilerinden temsilciler, Tsinghua Üniversitesi, Pekin Yabancı Diller Üniversitesi, İzmir Bakırçay Üniversitesi ve diğer üniversitelerden öğrenciler ile ve Türkiye ana akım medyasından 100’e yakın kişi çevrimiçi ve çevrimdışı etkinliklere katıldı.FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER ENERJİ Haberleri

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Galatasaray 14 12 1 1 28 8 37 +20
2 Fenerbahçe 13 11 1 1 33 9 34 +24
3 Kayserispor 14 7 2 5 19 14 26 +5
4 Beşiktaş 13 8 4 1 20 15 25 +5
5 Adana Demirspor 14 6 3 5 26 16 23 +10
6 Trabzonspor 14 7 5 2 24 18 23 +6
7 Kasımpaşa 14 6 5 3 25 27 21 -2
8 Çaykur Rizespor 14 6 5 3 14 19 21 -5
9 Antalyaspor 14 5 4 5 20 16 20 +4
10 Hatayspor 14 4 4 6 24 21 18 +3
11 Fatih Karagümrük 14 4 5 5 17 12 17 +5
12 MKE Ankaragücü 13 4 5 4 19 19 16 0
13 Sivasspor 13 3 4 6 16 20 15 -4
14 Gaziantep FK 14 5 9 0 14 22 15 -8
15 Konyaspor 14 3 6 5 15 20 14 -5
16 Pendikspor 14 3 7 4 16 31 13 -15
17 Başakşehir FK 14 3 8 3 14 20 12 -6
18 Samsunspor 14 3 9 2 13 23 11 -10
19 Alanyaspor 14 2 7 5 11 23 11 -12
20 İstanbulspor 14 2 10 2 11 26 8 -15
Takım O G M B A Y P AV
1 Eyüpspor 14 12 2 0 38 10 36 +28
2 Kocaelispor 14 9 3 2 24 16 29 +8
3 Bandırmaspor 14 7 2 5 18 8 26 +10
4 Bodrumspor 14 7 4 3 18 11 24 +7
5 Gençlerbirliği 14 6 2 6 18 14 24 +4
6 Göztepe 13 7 4 2 15 8 23 +7
7 Sakaryaspor 14 6 3 5 19 15 23 +4
8 Çorum FK 14 6 6 2 23 16 20 +7
9 Keçiörengücü 14 5 5 4 13 15 19 -2
10 Erzurumspor FK 14 4 4 6 15 12 18 +3
11 Manisa FK 14 4 5 5 18 15 17 +3
12 Boluspor 14 4 6 4 11 17 16 -6
13 Ümraniyespor 14 4 7 3 14 19 15 -5
14 Adanaspor 14 5 9 0 12 21 15 -9
15 Şanlıurfaspor 14 3 6 5 9 17 14 -8
16 Tuzlaspor 14 3 8 3 12 25 12 -13
17 Giresunspor 13 2 8 3 9 20 9 -11
18 Altay 14 1 11 2 7 34 5 -27
Takım O G M B A Y P AV
1 Esenler Erokspor 15 12 2 1 31 9 37 +22
2 1461 Trabzon FK 15 9 2 4 27 9 31 +18
3 Van Spor FK 15 9 2 4 20 16 31 +4
4 Ankaraspor 16 7 2 7 20 12 28 +8
5 Bucaspor 1928 14 7 1 6 20 8 27 +12
6 Yeni Mersin İdman Yurdu 15 7 3 5 23 14 26 +9
7 Nazilli Belediyespor 16 8 6 2 23 24 26 -1
8 Ankara Demirspor 15 7 6 2 19 18 23 +1
9 Diyarbekir Spor 15 5 5 5 12 13 20 -1
10 Hes İlaç Afyonspor 15 5 5 5 10 12 20 -2
11 Karacabey Belediye Spor 15 4 6 5 11 11 17 0
12 Kırklarelispor 16 4 7 5 12 22 17 -10
13 Beyoğlu Yeniçarşıspor 15 4 9 2 13 19 14 -6
14 Bursaspor 15 3 7 5 13 25 14 -12
15 Serik Belediyespor 15 3 8 4 6 13 13 -7
16 Altınordu 15 2 7 6 16 18 12 -2
17 Adıyaman FK 15 3 9 3 12 23 12 -11
18 Kırşehir Futbol SK 15 3 9 3 12 26 12 -14
19 Zonguldak Kömürspor 14 2 8 4 13 21 10 -8
Takım O G M B A Y P AV
1 Aliağa Futbol A.Ş. 13 10 0 3 25 6 33 +19
2 Kepezspor FAŞ 12 9 1 2 20 7 29 +13
3 Edirnespor 12 6 3 3 20 10 21 +10
4 Ayvalıkgücü Belediyespor 12 5 2 5 11 7 20 +4
5 İnegöl Kafkas GK 12 6 4 2 12 12 20 0
6 K.Çekmece Sinopspor 13 4 4 5 15 12 17 +3
7 52 Orduspor FK 12 4 3 5 11 11 17 0
8 Kırıkkalegücü FK 12 5 5 2 10 11 17 -1
9 Mardin 1969 Spor 12 4 6 2 13 12 14 +1
10 Talasgücü Belediyespor 12 4 7 1 14 19 13 -5
11 Gümüşhanespor 12 2 4 6 9 13 12 -4
12 Artvin Hopaspor 12 2 5 5 10 12 11 -2
13 Malatya Arguvanspor 12 2 7 3 7 12 9 -5
14 Karabük İdmanyurdu Spor 12 2 7 3 7 21 9 -14
15 Tarsus İdman Yurdu 12 1 8 3 7 26 6 -19
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 03/12/2023 MKE Ankaragücü vs Beşiktaş
 04/12/2023 Fenerbahçe vs Sivasspor
 08/12/2023 Galatasaray vs Adana Demirspor
 09/12/2023 Antalyaspor vs Fatih Karagümrük
 09/12/2023 Samsunspor vs Kasımpaşa
 09/12/2023 Beşiktaş vs Fenerbahçe
 10/12/2023 İstanbulspor vs Alanyaspor
 10/12/2023 Başakşehir FK vs Hatayspor
 10/12/2023 Kayserispor vs Pendikspor
 10/12/2023 Gaziantep FK vs Trabzonspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 03/12/2023 Göztepe vs Giresunspor
 09/12/2023 Bandırmaspor vs Kocaelispor
 09/12/2023 Bodrum FK vs Tuzlaspor
 09/12/2023 Ümraniyespor vs Keçiörengücü
 09/12/2023 Sakaryaspor vs Giresunspor
 10/12/2023 Çorum FK vs Erzurumspor FK
 10/12/2023 Manisa FK vs Adanaspor
 10/12/2023 Gençlerbirliği vs Göztepe
 10/12/2023 Eyüpspor vs Şanlıurfaspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 09/12/2023 Yeni Mersin İdman Yurdu vs Altınordu
 10/12/2023 Diyarbekir Spor vs Ankara Demirspor
 10/12/2023 Hes İlaç Afyonspor vs Bursaspor
 10/12/2023 Karacabey Belediye Spor vs Nazilli Belediyespor
 10/12/2023 Kırklarelispor vs Kırşehir Futbol SK
 10/12/2023 Van Spor FK vs Beyoğlu Yeniçarşıspor
 10/12/2023 Zonguldak Kömürspor vs Serik Belediyespor
 10/12/2023 1461 Trabzon FK vs Adıyaman FK
 11/12/2023 Esenler Erokspor vs Bucaspor 1928
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 09/12/2023 K.Çekmece Sinopspor vs 52 Orduspor FK
 10/12/2023 Malatya Arguvanspor vs Karabük İdmanyurdu Spor
 10/12/2023 Artvin Hopaspor vs Talasgücü Belediyespor
 10/12/2023 Ayvalıkgücü Belediyespor vs Kepezspor FAŞ
 10/12/2023 Gümüşhanespor vs Kırıkkalegücü FK
 10/12/2023 Mardin 1969 Spor vs Edirnespor
 10/12/2023 Tarsus İdman Yurdu vs İnegöl Kafkas GK
 10/12/2023 Gümüşhanespor - Kırıkkalegücü FK Gümüşhanespor ligde evindeki son 6 maçında hiç kazanamadı  Kırıkkalegücü FK yenilmez
GAZETEMİZ

HABER ARA
YUKARI YUKARI