Bugun...İzmir de konuşan İnce: CHP Libya ve Mavi Vatan Teezkeresine Neden 'Hayır Oyu' Verdi?

Gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan İnce, ülkedeki hayta pahalılığından eğitim sistemine, 6’lı masanın güçlendirilmiş parlamenter sistem amacında Zafer Partisiyle kurulacağı iddia edilen ittifaka ilişkin birçok konuda açıklamalarda bulundu.

facebook-paylas
Tarih: 29-06-2022 22:24

İzmir de konuşan İnce: CHP Libya ve Mavi Vatan Teezkeresine Neden 'Hayır Oyu' Verdi?

İzmir'de basın mensuplarıyla bir araya gelen Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, Millet İttifakı'na tepki gösterdi.

Toplantıya ev sahibi Memleket Partisi İzmir İl Başkanı Cüneyt Oğuz ve İnce’nin yanı sıra; Genel Başkan Yardımcısı ve Karabük Milletvekili Hüseyin Avni Aksoy, Genel Başkan Yardımcısı Nurdan Şahin Demirbağ, Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Dudu, PM üyesi Asuman Ali Güven, MYK Üyesi İpek Özkan Sayan katıldı.

Gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan İnce, ülkedeki hayta pahalılığından eğitim sistemine, 6’lı masanın güçlendirilmiş parlamenter sistem amacında Zafer Partisiyle kurulacağı iddia edilen ittifaka ilişkin birçok konuda açıklamalarda bulundu.

İzmir'de basın mensuplarıyla bir araya gelen Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, Millet İttifakı'nın bazı konularda anlaşamadığını belirtip, "Bir aday bulacaklar onu 6 parti başkanı yönetecekmiş. Libya tezkeresine İYİ Parti 'evet', CHP 'hayır' oyu verdi. Bu 6'lı masa adayını seçtirmiş olsaydı bu tezkereye Cumhurbaşkanı ne diyecekti? Siz daha bu konuda anlaşamamışsınız. Dağılırsınız siz, Erdoğan'ı yenseniz ne olacak? Türkiye'de koalisyonların ortalama süresi 11 aydır. Siz 11 ay bile dayanamazsınız" dedi.

İşte Muharrem İnce'nin açıklamaları: 

"KARŞILIĞINDA NE ALDIK”

İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği konusunda yakılan yeşil ışığı eleştirerek konuşmasına başlayan İnce, “Geçmişte Yunanistan NATO’un askeri kanadından ayrılmıştı. O yıllardaki darbeci Kenan Evren bun karşılığında hiçbir şey alamadan Yunanistan’ın tekrar NATO’ya girişinin önünü açtı Bugün de İsveç ve Finlandiya’yla ilgili tartışma yaşıyoruz Erdoğan bir ay önce ‘Ben başta olduğum sürece bu 2 ülke NATO’ya giremez’ demişti. Bugün anlıyoruz ki yeşil ışık yakılmış. Muhalefetten de tık yok. Muhalefet burada konuşmayacaksa nerede konuşacak? Sorularımız net. Karşılığında ne aldık? Bu iki devlet terörle ilgili yasal düzenlemeler mi yaptılar? Terör örgütlerini destekleyen dernekleri kapattılar mı? Geri istediğimiz teröristler teslim ettiler mi? PKK’ya silah vermeyeceklerinin garantisini verdiler mi? Bunların hiçbirini bilmiyoruz. Sayın cumhurbaşkanından Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak bilgi istiyorum. Önce kabadayılık yapıp bunun niye pes ettiniz? Seçimler yaklaşıyor diye birkaç kuruşa tamah mı ettiniz? SEN BAE’ye dik duramadın. 15 Temmuz’u finanse ettiler dediniz gittin kucaklaştın. Suudi Arabistan’a katil dedin, gittin dosyayı telsim ettin. NATO’ya alınmayacaklar dedin bugün önünü açtın. Nasıl dik duruş bu? Erdoğan dik dur, eğilme. Bu millet seninle değil ama eğilme” dedi.

“TÜRKİYE’Yİ KUTUPLAŞTIRDILAR

Üstü kapalı olarak AK Parti ve CHP’nin danışıklı dövüş yaptığını ifade eden İnce, “Yolda kamyoncularla sohbet ettik. ‘Depoyu doldurmak için servet ödüyorum’ diyor. 1 yılda dünyada petrol yüzde 60 artmış. Türkiye’de yüzde 300 artmış. Yüzde 60’ı anlıyoruz. Savaş ve pandemi. Yüzde 300 ne! Bu farkın sorumlusu Erdoğan’dır. Dünyada gıda fiyatları yüzde 30 artmış. Bizde yüzde 92 artmış. Bu fark Erdoğan’a aittir. Dünya faiz yükseltiyor, biz faiz düşürüyoruz. İktisat bilimiyle inatlaşıyor inadı ve kibri uğruna. Devleti batırdı, sırada büyük şirketler var. Sadece kendini batırsa üzülmeyeceğim ama memleket de birlikte batıyor. Sen şirketlerin borçlarına af çıkarıyorsun. Öğrencilerin kredi borçlarına çıkarsana. Bu memlekete 3A lazım. Akıl, adalet ve ahlak lazım. Ahlak çöktü Türkiye’de. Ekonomi, tarım, eğitim… Hepsi çöktü. Bir yıl içinde bütün kötülükler ortaya saçılacak. Türkiye’yi kutuplaştırdılar. Birbirlerinin kötülüklerini üzerinde debeleniyorlar. Türkiye’de 2 kamp var. AKP içinde çıkan bir şeyi CHP çıkarmıyor. AKP’liler kendileri çıkarıp CHP’ye veriyor. CHP’nin içindeki lağımı da CHP’liler çıkarıp AKP’ye veriyor. Türkiye’de karşılıklı kötülük lağımları akıyor. Ülkede siyah ve beyaz var. Memleket Partisi buna karşı. Gri de var. Nereden gelirse gelsin biz karşında olacağız” ifadelerini kullandı.

MİLLETVEKİLLERİNİN HEPSİNİ GENEL BAŞKANLAR SEÇECEK

SONRA DA PARLAMENTER SİSİTEM DİYECEKSİNİZ

6’lı masayı da eleştiren İnce, şunları söyledi; “İktidarın ders almamak gibi bir huyu var. 20 yıldır iktidarlar. 20 yıldır Marmaris yanıyor. Yangın çıkmayan yer yok. Ormanlarımız yanıyor seyrediyoruz. Derelerimize siyanür akıyor, seyrediyoruz. Verdik yetkiyi gördük belamızı. Bu düzeni değiştireceğiz. Bu iktidar mutlaka gitmeli. Bu iktidar da muhalefet de gitmeli. Neden gitmeli? Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem diye yalan söylüyorlar. Güçlendirilmiş üye olmadan bu sistem olmaz. Üyeye yetki vermeden milletvekillerini güçlendirmeden olmaz. Milletvekillerinin hepsini genel başkanlar seçecek sonra da Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem diyeceksiniz… Yok öyle bir şey. Memleket Partisi’ni örnek alın. Bizde genel başkanı üyeler seçecek. Üyeyi, meclis ve parlamentoyu güçlendirmeden güçlendirilmiş parlamenter sistem ola. 20 yıldır palavrayı dinledik yeni bir palavraya ihtiyaç yok. Türkiye’nin yeni bir yola ihtiyacı var. Tek adamdan bıktık. Şimdi yen moda çıkardılar. Bir cumhurbaşkanı adayı bulacaklar. Ama onu 6 parti genel başkanı yönetecekmiş. Cumhurbaşkanı sizin marabanız mı? Libya tezkeresine İYİ Parti evet oyu verdi, CHP hayır oyu verdi. Atatürk’ün partisine bunu yapmak yakışmamıştır. Mavi Vatan’a karşı mısınız siz? Bu 6’lı masa cumhurbaşkanı adayını seçtirmiş olsaydı Libya tezkeresi geldiğinde İYİ Parti'yi mi yoksa CHP’yi mi dinleyecekti? Siz daha kendi içinizde anlaşamamışsınız. Siz Erdoğan’ı yenseniz ne olacak 6 ay sonra dağılırsınız. Türkiye’de koalisyonların ortalama süresi 11 aydır. Siz o kadar da dayanamazsınız. Sizin oturup konuşmanız lazım. Atatürk tartışılmayacak, Anayasa’nın ilk 4 maddesi tartışılmayacak, terör lanetlenecek. Siz ne konuştunuz? Yemek mi yediniz? Erdoğan’dan kurtulmalıyız. Peki tarımı kim bitirdi? Ekonomiyi 13 sene Ali Babacan yönetmedi mi? Suriyeliler Türkiye’ye Ahmet Davutoğlu döneminde gelmedi mi? Bunlar mı yönetecek ülkeyi?”

“BİR TANE İLÇE BAŞKANI BİLE İSTİFA ETMEDİ”

Üstü kapalı olarak geçtiğimiz hafta yaşanan istifalara da değinen İnce, partide birlik mesajı verdi ve “Türkiye’nin yeni bir duruşa ihtiyacı var. Biz bu duruşu gösterdiğimiz için bize operasyon çekiyorlar. Çünkü tıpış tıpış oy verilecek bir aday arıyorlar. Öyle bir adayı açıkladıkları gün Memleket Partisi zirve yapacak. Çünkü Atatürkçülerin partisi bizim partimiz. O zaman ne diyorlar Memleket Partisi’ne operasyon yapalım. Alayınız gelse bir şey yapamazsınız. Bir tane bile tuğla koparamadılar. Bir tane ilçe başkanı bile istifa etmedi. Biz ne yapacağını bilen bir partiyiz. Bütün siyasi partilerin genel başkanlarına mektup yazdım. Tarım, ekonomide sıkıntı olacak dedim. Bu gidişle ekmek 10 lira olacak. Biz bu kutuplaşma arasında siyah ya da beyaz değiliz Doğru olana doğru, yanlış olana yanlış diyeceğiz. Memleket Partisi Türkiye’nin belirleyici gücü olacak. İlerleyen günlerde meydanlar açıldığında durumun nasıl değişeceğinin, tıpış tıpış adaylar karşısında yürekli adayların olduğunu herkes görecek” dedi.

“YENİ YOLLARA İHTİYAÇ VAR”

Zafer Partisiyle ittifak kurulacağı iddialarına ilişkin soruyu yanıtlayan İnce, “Türkiye’nin bu ittifaklarla yürüyemeyeceği kesin. Türkiye’yi uçurumun kenarından çekip alacak yeni yollara ihtiyaç var. Gün ola harman ola. Onu önümüzdeki günlerde görürüz” diye konuştu.

NEDEN İZMİR?

Partinin MYK toplantısı için “Türkiye’yi İzmir’e benzetirsek Türkiye’yi mutlu ederiz. Türkiye İzmir’e benzeyecek” ifadelerini kullandı.

“KILIÇDAROĞLU ERDOĞAN İÇİN 'ADAY OLABİLİR' DEDİ”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanı aday olup olamayacağı konusunda sorulan soruyu da yanıtlayan İnce, “Seçimin nasıl olduğuna bağlı. Ana muhalefet partisi bu kapıyı kapattı. Sandalye sayısına da baktığınızda ana muhalefet partisi bunu kapattıysa bu konu kapanmıştır. Sayın Kılıçdaroğlu, bu konuyu tartışmayacağız. Aday olabilir’ dedi. Bu konuda artık bir şey diyemeyiz” dedi.

İzmir'de basın mensuplarıyla bir araya gelen Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, Millet İttifakı'nın bazı konularda anlaşamadığını belirtip, "Bir aday bulacaklar onu 6 parti başkanı yönetecekmiş. Libya tezkeresine İYİ Parti 'evet', CHP 'hayır' oyu verdi. Bu 6'lı masa adayını seçtirmiş olsaydı bu tezkereye Cumhurbaşkanı ne diyecekti? Siz daha bu konuda anlaşamamışsınız. Dağılırsınız siz, Erdoğan'ı yenseniz ne olacak? Türkiye'de koalisyonların ortalama süresi 11 aydır. Siz 11 ay bile dayanamazsınız" dedi.

'GÜÇLENDİRİLMİŞ PARLAMENTER SİSTEM

DİYE MİLLETE YALAN SÖYLÜYORLAR'

Muhalefeti eleştiren İnce, "Güçlendirilmiş parlamenter sistem diye millete yalan söylüyorlar. Üyeye yetki vermeden, milletvekilini güçlendirmeden parlamenter sistem güçlenmez. Milletvekillerinin hepsini genel başkanlar seçecek. Geçin bu işleri. Siz güçlendirilmiş genel başkanlarsınız. Gelin Memleket Partisi'ni örnek alın. Cumhurbaşkanı adayını üyeler belirleyecek. Kendine güvenen biri varsa çıkar aday olur. Meclisi güçlendirmeden bu sistem olmaz. 20 yıldır palavra dinledik yenisine ihtiyaç yok. Türkiye'nin yeni bir yola ihtiyaç var" açıklamalarında bulundu.FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNCEL Haberleri

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Trabzonspor 38 23 3 12 69 36 81 +33
2 Fenerbahçe 38 21 7 10 73 38 73 +35
3 Konyaspor 38 20 10 8 66 45 68 +21
4 Başakşehir FK 38 19 11 8 56 36 65 +20
5 Alanyaspor 38 19 12 7 67 58 64 +9
6 Beşiktaş 38 15 9 14 56 48 59 +8
7 Antalyaspor 38 16 11 11 54 47 59 +7
8 Fatih Karagümrük 38 16 13 9 47 52 57 -5
9 Adana Demirspor 38 15 13 10 60 47 55 +13
10 Sivasspor 38 14 12 12 52 50 54 +2
11 Kasımpaşa 38 15 15 8 67 57 53 +10
12 Hatayspor 38 15 15 8 56 60 53 -4
13 Galatasaray 38 14 14 10 51 53 52 -2
14 Kayserispor 38 12 15 11 54 61 47 -7
15 Gaziantep FK 38 12 16 10 48 56 46 -8
16 Giresunspor 38 12 17 9 41 47 45 -6
17 Çaykur Rizespor 38 10 22 6 44 71 36 -27
18 Altay 38 9 22 7 39 57 34 -18
19 Göztepe 38 7 24 7 40 77 28 -37
20 Yeni Malatyaspor 38 5 28 5 27 71 20 -44
Takım O G M B A Y P AV
1 MKE Ankaragücü 36 21 8 7 56 31 70 +25
2 Ümraniyespor 36 21 8 7 64 37 70 +27
3 Bandırmaspor 36 19 12 5 56 34 62 +22
4 İstanbulspor 36 17 10 9 57 40 60 +17
5 BB Erzurumspor 36 16 10 10 55 44 58 +11
6 Eyüpspor 36 15 9 12 56 44 57 +12
7 Samsunspor 36 13 11 12 54 46 51 +8
8 Boluspor 36 14 14 8 42 44 50 -2
9 Manisa FK 36 14 15 7 45 44 49 +1
10 Tuzlaspor 36 13 13 10 45 44 49 +1
11 Denizlispor 36 14 15 7 46 50 49 -4
12 Keçiörengücü 36 13 14 9 45 47 48 -2
13 Gençlerbirliği 36 14 16 6 44 54 48 -10
14 Adanaspor 36 12 15 9 40 44 45 -4
15 Altınordu 36 14 19 3 45 62 45 -17
16 Kocaelispor 36 12 16 8 40 49 44 -9
17 Bursaspor 36 12 16 8 43 53 44 -10
18 Menemenspor 36 8 14 14 42 57 38 -15
19 Balıkesirspor 36 3 30 3 26 77 12 -51
Takım O G M B A Y P AV
1 Eyüpspor 38 28 2 8 82 25 92 +57
2 Sakaryaspor 38 21 5 12 74 35 75 +39
3 Kırşehir Belediyespor 38 21 8 9 57 32 72 +25
4 Kırklarelispor 38 19 6 13 60 32 70 +28
5 Van Spor 38 21 11 6 59 35 69 +24
6 Bodrumspor 38 18 11 9 80 48 63 +32
7 Etimesgut Belediyespor 38 18 13 7 63 36 61 +27
8 Karacabey Belediyespor 38 15 12 11 52 41 56 +11
9 Turgutluspor 38 16 16 6 44 56 54 -12
10 Serik Belediyespor 38 13 11 14 51 48 53 +3
11 Pendikspor 38 15 16 7 66 53 52 +13
12 Pazarspor 38 15 18 5 60 64 50 -4
13 Tarsus İdman Yurdu 38 13 15 10 56 55 49 +1
14 Bayburt Özel İdare Spor 38 14 18 6 52 61 48 -9
15 Sivas Belediyespor 38 11 14 13 63 58 46 +5
16 1922 Konyaspor 38 11 18 9 47 49 42 -2
17 Kastamonuspor 38 8 18 12 31 58 36 -27
18 Elazığspor 38 10 22 6 61 90 33 -29
19 Mamak FK 38 6 26 6 32 121 24 -89
20 Kardemir Karabükspor 38 1 34 3 16 109 3 -93
Takım O G M B A Y P AV
1 Diyarbekirspor 30 20 2 8 43 18 68 +25
2 1928 Bucaspor 30 20 3 7 58 18 67 +40
3 Yeşilyurt Belediyespor 30 17 8 5 50 27 56 +23
4 Ofspor 30 14 5 11 43 31 53 +12
5 Arnavutköy Belediye 30 13 8 9 40 29 48 +11
6 Edirnespor 30 12 9 9 34 31 45 +3
7 Belediye Derincespor 29 10 9 10 38 29 40 +9
8 Artvin Hopaspor 30 10 11 9 41 44 39 -3
9 Fatsa Belediyespor 30 10 12 8 22 31 38 -9
10 Kızılcabölükspor 30 9 11 10 34 33 37 +1
11 Nevşehir Belediyespor 30 9 14 7 31 31 34 0
12 Çankaya FK 30 10 16 4 28 48 34 -20
13 1877 Alemdağspor 30 9 15 6 37 48 33 -11
14 Antalya Kemerspor 30 7 17 6 27 50 27 -23
15 Payasspor 29 5 16 8 29 53 23 -24
16 Manisaspor 30 1 20 9 22 56 12 -34
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 12/08/2022 Trabzonspor vs Hatayspor
 13/08/2022 Kayserispor vs İstanbulspor
 13/08/2022 Adana Demirspor vs Sivasspor
 13/08/2022 Galatasaray vs Giresunspor
 14/08/2022 Gaziantep FK vs MKE Ankaragücü
 14/08/2022 Ümraniyespor vs Antalyaspor
 14/08/2022 Alanyaspor vs Beşiktaş
 15/08/2022 Konyaspor vs Başakşehir FK
 15/08/2022 Kasımpaşa vs Fenerbahçe
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 12/08/2022 Altay vs Samsunspor
 13/08/2022 Manisa FK vs Boluspor
 13/08/2022 Çaykur Rizespor vs Keçiörengücü
 13/08/2022 Eyüpspor vs Denizlispor
 13/08/2022 Gençlerbirliği vs Altınordu
 14/08/2022 Bodrumspor vs Yeni Malatyaspor
 14/08/2022 Sakaryaspor vs Göztepe
 15/08/2022 Adanaspor vs Tuzlaspor
 15/08/2022 BB Erzurumspor vs Pendikspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
HABER ARA
YUKARI YUKARI