Bugun...Türkiye Dünyada Konut Fiyatı En Çok Artan Ülke Oldu

Küresel gayrimenkul danışmanlık şirketi Knight Frank’in üçüncü çeyrek verilerine göre, dünyada konut fiyatı en çok artan ülke, yüzde 27.3’lük oranla Türkiye oldu.

facebook-paylas
Güncelleme: 02-01-2021 22:11:13 Tarih: 02-01-2021 21:04

Türkiye Dünyada Konut Fiyatı En Çok Artan Ülke Oldu

Küresel gayrimenkul danışmanlık şirketi Knight Frank’in üçüncü çeyrek verilerine göre, dünyada konut fiyatı en çok artan ülke, yüzde 27.3’lük oranla Türkiye oldu.

Dünya çapında 56 ülke ve bölgenin değerlendirildiği ‘küresel konut fiyat endeksi’nin üçüncü çeyrek verilerini yayınlayan İngiltere merkezli küresel gayrimenkul danışmanlık şirketi Knight Frank, bu dönemde konut fiyatının en çok Türkiye’de arttığını gösterdi.

Knight Frank verilerinden derlediği bilgiye göre Türkiye’de konut fiyatları, Eylül 2019-Eylül 2020 arasındaki 12 aylık dönemde yüzde 27.3’lük artış ile listenin ilk sırasında yer aldı.

Yüzde 14’lük enflasyon düşüldükten sonra bile net değer kazancının yüzde 13 olduğu belirtildi. Listede ikinci sırayı yüzde 15.4 artışla Yeni Zelanda, üçüncü sırayı 13.4 ile Lüksemburg aldı. Slovakya, Polonya, Ukrayna, Avusturya, Rusya, Hollanda, Hırvatistan da ilk 10’da sıralandı.

 

EKİM'DE REKOR ARTIŞ

Merkez Bankası'nın 'Konut Fiyat Endeksi' verilerine göre, ekim ayında geçen yılın aynı ayına kıyasla Türkiye geneli yıllık artış yüzde 29.2 ile zirve yaptı. Bu artış yeni konutlarda yüzde 30.4, diğerlerinde yüzde 28.5 oldu. Yine ülke genelinde, metrekare başına ortalama birim fiyat ise 2 bin 843 liradan 3 bin 713 liraya yükseldi.

Bölgesel bazda en yüksek yıllık artışlar yüzde 41.8 ile Antalya, Burdur, Isparta ve yüzde 39.6 ile Aydın, Denizli, Muğla'da; en az artışlar da yüzde 16.8 ile Erzurum, Erzincan, Bayburt ve yüzde 18.8 ile Artvin, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Rize, Trabzon'da görüldü.

Yıllık artışlar İstanbul'da yüzde 27.3, İzmir’de yüzde 28.9 ve Ankara’da yüzde 29.1 oldu.

TÜRKİYE GENELİNDE TOPLAM

26 BİN 165 ADET KONUT SATILDI

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre; 2020’nin 3. çeyrek sonu itibariyle Türkiye genelinde, toplam 26 bin 165 adet konut satıldı. Bu rakamla, 2019 yılının aynı dönemine göre yüzde 18,0’lik bir düşüş görüldü.

Yabancılara satılan konutların toplam konut satışları içindeki oranı 2019 yılı 3. çeyrek sonu itibariyle yüzde 3,7 iken bu oran 2020 yılı aynı döneminde yüzde 2,3’e geriledi.

 

KONUT FİYATLARI DÜŞECEK

EVLER ELLERİNDE KALDI

Emlakçılar Odası Başkanı Alpay Hacıoğlu ise, faizlerin tekrar artmaya başlamasını ve konut piyasasını değerlendirdi. Hacıoğlu, faizlerin düşmesiyle Kocaeli’nin emlak satışında dördüncü olduğunu, bu durumun kendilerine yaradığını belirtirken o süreçte fırsatçılık yaparak evlerinin fiyatlarını artıranlara da gönderme yaptı, “Faizler arttı, ev fiyatları düşecek, evlerinin fiyatını artırarak satamayanlar düşünsün şimdi” dedi.

 

HÜKÜMET MÜTEAHHİTLERİ İPTEN ALDI

Koronavirüs salgını ile mücadele edilirken bir yanda hükümet, gayrimenkullerini satamadığı için batma noktasına gelen müteahhitleri kurtarmak, emlak piyasasını hareketlendirmek adına kamu bankaları vasıtasıyla faiz oranlarını aşağıya çekti. Bu durum batma aşamasında olan müteahhitleri ipten aldı, konutlarını satamayan vatandaşların da konutlarını satmasını sağladı. Emlakçıların da durağan olan işleri açıldı. Yani hükümet, bu hamlesiyle pek çok kesimi mutlu etti, müteahhitlerin iş yapamaz durumdan çıkıp iş yapar duruma gelmesine vesile oldu. İşlerini yoluna koyan müteahhitler, yeni projeler üretebilecek ve bu durum emlakçılara da yarayacak.

FAİZLER DÜŞTÜ, FİYAT ARTIRDILAR

Ancak faizlerin düşmesiyle fırsatçılık yapanlar da oldu. Müteahhitler, emlakçılar değil ancak bireysel olarak mülk sahipleri, faiz oranlarının düşmesini fırsat bilerek mevcuttaki satılık dairelerinin fiyatlarını artırdı. Mesela faizler düşmeden önce emlakçıda ya da satış sitesinde 200 bin liraya satılık olan evlerinin fiyatlarını, faizlerin düşmesiyle 250 bin liraya, 300 bin liraya kadar çıkaranlar vardı. Emlakçılardan evlerini geri çekerek fiyatı artırılmış şekilde satılan ya da satılmak istenilen evler oldu. Fırsatçılık yapan kimi mülk sahipleri, evlerini satmayı başarsa da pek çoğunun evi, ellerinde kaldı. Çünkü faiz oranları, tekrardan artmaya başladı.

 

FAİZ ORANLARI YÜKSELİŞE GEÇTİ

Uzun zaman sonra çift haneyi gören mevduat faizleriyle birlikte, kredi faizleri de kademe kademe yükseliyor. Kurdaki artıştan dolayı fonlama faizini yükseltmeye başlayan Merkez Bankası'ndan (MB) sonra bankalar da mevduat ve kredi faizlerini artırmaya başladı. Kamu bankaları kampanyalı konut kredilerinde faiz oranını yüzde 0.64'den yüzde 0.87'ye çıkarırken ikinci el konutta faiz yüzde 0.99'a çıktı. Bankadan bankaya değişmekle birlikte konut kedisinde aylık yüzde 0.87 seviyelerindeki faizli kampanyalar sona erdi. Özel bankalar, yüzde 1.20 ile 1.54 arasında değişen oranlarda konut kredisi faizi uygulamaya başladı. Faizlerin daha da artacağı ön görülüyor.

 

UÇUK SEVİYELERE ÇIKARANLAR

Faizlerin artmaya başlaması, uzun süredir konutunu satamayan, faizlerin düşmesiyle bir şans yakalayan ancak evlerinin fiyatlarını fırsatçılık yaparak artıranların canını sıktı! Fırsatı değerlendirmek yerine hiçbir özelliği değişmeyen evlerinin fiyatlarını uçuk seviyelere çıkaranların evleri, ellerinde kaldı. Peki faizlerin düşmesiyle birlikte evlerin fiyatları da düşüşe geçer mi? Fırsatçılık yaparak fiyat artıranlar, satamadıkları evlerinin fiyatlarını aşağıya çeker mi? İnşaat malzemelerinin fiyatlarındaki artış nedeniyle yeni yapılacak konutların fiyatlarının düşük olması beklenmiyor ancak mevcut binaların fiyatlarında bir düşüş öngörülüyor.

Hacıoğlu, faizlerin düşmesiyle birlikte fırsatçılık yapanlara da göndermede bulunarak, “Mülkleri ellerinde kaldı, şimdi onlar düşünsün” dedi.

 

FAİZLER ARTTI, FİYATLAR DÜŞER

Faizlerin artmaya başladığını ve bunun mevcuttaki ev fiyatlarını düşüreceğini dile getiren Hacıoğlu, fırsatçılara da çatarak, şunları kaydetti: “Kredi faizleri artmaya başladı, ev fiyatlarında düşüş olur. Bence düşsün zaten. Etik bulmuyordum bunu. Mülk sahipleri, faiz oranları düştüğünde fiyatları artırdı. Gayrimenkulün özelliği değişmedi ki metrekaresi de büyümedi.

 

FİYAT ARTIRIP, SATMAYANLAR DÜŞÜNSÜN ŞİMDİ

Faizler düştüğünde evlerini emlakçılardan geri çekenler de oldu. Bize gelen 4 tane şikayet vardı üyelerimizden, dava açtırdığımız. Mesela ben emlakçıyım, protokol yapıyoruz, bir sözleşme yapıyoruz. Diyorsunuz ki bana ‘bu daireyi 100 bin liraya satın’, satıyorum ben, kaparosunu da alıyorum, 2 gün geçiyor aradan, 120 bin liraya başkasına satıyor. Ne oluyor bu sefer biz mağdur oluyoruz. Bizi aradan çıkarmaya çalışanlar oldu. Yakınlarından etkilendiler, fiyatları artırdılar. Etik değildi bu. Faizlerin artmasıyla birlikte ev fiyatları da düşecek. Şimdi devletin faizleri düşürerek bir fırsat tanıdığı döneminde hiçbir özelliği değişmeyen evlerinin fiyatlarını artıran ve evlerini satamayanlar düşünsün şimdi.FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EMLAK KONUT Haberleri

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARA
YUKARI YUKARI